Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 30 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Sz 1034/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski, Sędziowie Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska (spr.),, Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi G. L. i J. L. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku oceny stanu technicznego I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Inspektora Nadzoru Budowalnego w powiecie grodzkim S. z dnia [...] Nr [...], II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. na rzecz skarżących G. L. i J. L. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W związku z wnioskiem G.L. oraz J.L. o przeprowadzenie kontroli budynku wraz z instalacjami oraz urządzeniami technicznymi zlokalizowanego w S. przy ul. [...], którego właścicielem jest E.S., w szczególności odnośnie instalacji wentylacyjnej, która została i jest użytkowana z naruszeniem ich interesu jako właścicieli sąsiedniej nieruchomości, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie Grodzkim S., po przeprowadzeniu w dniu 10 października 2014 r. oględzin ww. obiektu budowlanego, wszczął postępowanie w sprawie samowolnie wykonanych robót budowlanych polegających na montażu przewodu wentylacyjnego powyżej 3 m na ścianie i dachu kamienicy przyl. ul [...], bez pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia właściwemu organowi.
Postanowieniem z dnia [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie Grodzkim S. na podstawie art. 81 c ust. 2 w związku z art. 50 ust. pkt 1 i 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz.1409 ze zm.) i art. 123 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu sprawy, orzekł o nałożeniu na E.S. obowiązku przedłożenia w terminie do dnia 15 lipca 2015 r. oceny stanu technicznego (w 2 egz.), sporządzonej przez osobę legitymującą się wymaganymi uprawnieniami i należącą do właściwej izby samorządu zawodowego, która powinna wskazywać zakres samowolnie wykonanych robót, potwierdzić ich wykonanie zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi (w oparciu o protokoły badań i sprawdzeń), a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości winna wskazywać rozwiązanie mające na celu ich usunięcie.