Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Po 772/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 grudnia 2015 r. sprawy ze skarg E. B., R. B., T. Ś., S. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2015r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie warunków zabudowy oddala skargi

Uzasadnienie

II SA/Po 772/15

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, działając z urzędu, na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 kpa oraz art. 61 ust. 1 i art. 52 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także § 3 i § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stwierdziło nieważność decyzji Burmistrza z dnia [...] grudnia 2011 r. ustalającej na wniosek T. Ś. warunki zabudowy dla budynku mieszkalnego z garażem oraz zjazd do drogi publicznej, zlokalizowanych na terenie działki nr [...], pol. w miejscowości S., gmina O.

W uzasadnieniu tej decyzji organ wyjaśnił, iż w toku postępowania w sprawie nieważności decyzji Burmistrza z dnia [...] grudnia 2011 r. nie zaistniała negatywna przesłanka o której mowa w art. 156 § 2 kpa do wydania orzeczenia na podstawie art. 156 § 1 kpa. Zdaniem organu podniesiony przez stronę, po wszczęciu postępowania nieważnościowego, argument nieodwracalnych skutków prawnych w postaci dokonania - na podstawie kwestionowanej decyzji o warunkach zabudowy - podziału geodezyjnego nieruchomości, nie zasługuje na uwzględnienie. W opinii SKO zaistniały w wyniku podziału nowy stan prawny nieruchomości może zostać przywrócony do stanu poprzedniego, bo istnieje zarówno przedmiot sprawy (tj. możliwość zabudowy terenu), jak i podmiot, któremu to prawo przysługuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00