Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 18 grudnia 2015 r., sygn. I SAB/Op 4/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska (spr.) Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant Starszy sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi E. P. na przewlekłe prowadzenie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich postępowania podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług za listopad 2012 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

E. P. (dalej także jako: podatnik, skarżący), reprezentowany przez radcę prawnego M. K., wniósł skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania podatkowego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2012 r.

Z akt wynika następujący stan sprawy:

Postanowieniem z dnia 19.12.2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wszczął postępowanie podatkowe w zakresie dokonania rozliczenia w podatku od towarów i usług za listopad 2012 r.

Postępowanie zakończono wydaniem decyzji z dnia 7.07.2015 r. określającej podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego za listopad 2012 r.

Postępowanie podatkowe wszczęto w oparciu o materiały zgromadzone w trakcie kontroli podatkowej, przeprowadzonej na podstawie upoważnienia nr [...] z dnia 21 grudnia 2012 r. Kontrolą objęto okres od 01.11.2012 r. do 30.11.2012 r.

Postanowieniem z dnia 24 grudnia 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich przedłużył termin zwrotu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym VAT wynikającej z deklaracji dla podatku od towarów i usług za listopad 2012 r. do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia dokonywanego w ramach kontroli podatkowej. Kontrolę podatkową zakończono w dniu 25 czerwca 2014 r. podpisaniem protokołu przez E. P.

Na podstawie przeprowadzonych czynności kontrolnych organ ustalił, że w listopadzie 2012 r. E. P. prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu prętami stalowymi żebrowanymi i walcówką. W dokumentacji księgowej i podatkowej podatnik wykazywał głównie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, tj. dostawę prętów stalowych żebrowanych na rzecz kontrahenta z kraju Unii Europejskiej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej E. P. nie zatrudniał pracowników ani też nie posiadał i nie wynajmował magazynów przystosowanych do przechowywania, rozładunku i załadunku prętów stalowych, złomu stalowego oraz nie posiadał środków transportu do przewozu stali. Zebrany w trakcie kontroli materiał dowodowy zdaniem organu wskazywał na ujawnienie funkcjonowania "karuzeli podatkowej'", w której E. P., jako jej uczestnik, wykorzystując schemat funkcjonowania podatku od wartości dodanej, odliczył podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez podmioty uczestniczące w przedmiotowych transakcjach. Ze względu na występujący łańcuch dostaw i wielość uczestniczących w nich podmiotów, w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych, celem sprawdzenia wiarygodności zawartych transakcji, organ podatkowy zwrócił się z wnioskami do innych organów podatkowych o przeprowadzenie czynności sprawdzających u podmiotów biorących pośredni udział w dostawie, bądź nabyciu towarów przez E. P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00