Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 stycznia 2016 r., sygn. I SAB/Lu 21/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), Sędzia WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Bartmińska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi C. na przewlekłe prowadzenie przez Dyrektora Izby Skarbowej postępowania dotyczącego odwołania od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] - oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w L. (dalej - DUKS) zmienił C. w Z. (dalej - Spółka) deklarowane rozliczenie podatku VAT za miesiące od kwietnia do października 2012 r. oraz nałożył na Spółkę obowiązek zapłaty kwot wykazanych jako podatek VAT w fakturach wystawionych przez Spółkę w kwietniu, maju i w październiku 2012 r.
Spółka od powyższej decyzji złożyła odwołanie, które zostało przekazane przez DUKS Dyrektorowi Izby Skarbowej (dalej - DIS) w dniu 10 lutego 2015 r. Wraz z odwołaniem DUKS przedstawił DIS akta podatkowe obejmujące 35 tomów. Po zapoznaniu się z treścią odwołania i z dotychczas zgromadzonym materiałem dowodowym, pismem z dnia 4 marca 2015 r. Spółka - reprezentowana przez pełnomocnika - została wezwana przez DIS do sprecyzowania wniosków dowodowych, wynikających z odwołania. W odpowiedzi Spółka domagała się przesłuchania trzech świadków i wykazywała luki w materiale dowodowym w zakresie informacji od duńskich organów podatkowych oraz odnośnie dokumentów gromadzonych w toku postępowań podatkowych prowadzonych wobec bezpośrednich dostawców Spółki. DIS ocenił, że wnioski Spółki dotyczą istotnych okoliczności dla wyniku sprawy i w trybie art. 229 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U.2015.613 ze zm. - o.p.), postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2015 r., uzupełnionym w dniu 5 maja 2015 r., zlecił DUKS przeprowadzenie dodatkowych dowodów w zakresie wnioskowanym przez Spółkę, jak również obejmującym informacje SCAC od organów podatkowych innych państw dotyczące wymienionych transakcji Spółki z zagranicznymi kontrahentami. W czerwcu, lipcu, dwukrotnie we wrześniu, w październiku, w listopadzie, w grudniu 2015 r. i dwukrotnie w styczniu 2016 r. DUKS informował DIS o sukcesywnie pozyskiwanym materiale dowodowym. Każdorazowo wyjaśniał DIS, że pomimo kierowanych ponagleń nie udało się otrzymać wszystkich informacji, w szczególności dotyczy to organów podatkowych Włoch, W. Brytanii i Łotwy. Gromadząc dowody, zgodnie ze zleceniem DIS, DUKS od kwietnia do lipca 2015 r. występował do krajowych kontrahentów Spółki, do organów podatkowych krajowych i innych państw o wyjaśnienia i dokumenty