Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Ol 640/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło Sędziowie sędzia WSA Renata Kantecka sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca) Protokolant stażysta Joanna Lasek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2015r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie odmowy przyznania płatności rolnośrodowiskowej na rok 2014 oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa utrzymał w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia "[...]’, którą odmówiono A.B. przyznania płatności rolnośrodowiskowej na 2014 r..

Z przedłożonych wraz ze skargą akt administracyjnych sprawy wynika, że w złożonym dniu 15 maja 2014 r. wniosku strona ubiegała się o przyznanie tej płatności z tytułu realizacji wariantu 2.1 - uprawy rolnicze (z certyfikatem zgodności) do powierzchni 102,68 ha. Odmawiając przyznania płatności rolnośrodowiskowej, organ I instancji stwierdził, że w odniesieniu do działek rolnych oznaczonych we wniosku jako A - H, producent rolny zmienił w 2014 r. dotychczasowy wariant 2.9 - uprawy sadownicze i jagodowe, na wariant 2.1 - uprawy rolnicze. Zamiana wariantów w pakiecie ekologicznym była zaś niedopuszczalna w świetle przepisu § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Program rolnośrodowiskowy" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2013, poz. 361 ze zm.), dalej jako: "rozporządzenie rolnośrodowiskowe z 2013 r.".

Utrzymując w mocy to rozstrzygnięcie, Dyrektor OR ARiMR zwrócił uwagę, że przyznanie płatności rolnośrodowiskowej uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w § 2 ust. 1 tego rozporządzenia. W toku przeprowadzonej w gospodarstwie strony w dniach od 1 do 9 września 2014 r. kontroli na miejscu stwierdzono, że powierzchnia zadeklarowanych do płatności działek rolnych wynosi 101,62 ha, podczas gdy strona zadeklarowała 102,68 ha. Organ zwrócił uwagę, że w 2013 r. na działkach objętych wariantem 2.9 uprawy sadownicze i jagodowe, uznano na wniosek strony działanie siły wyższej. Dlatego też powierzchnia tych działek została wykluczona z płatności, bez stosowania sankcji. Natomiast we wniosku na 2014r., tj. czwarty rok zobowiązania rolnośrodowiskowego, wnioskodawczyni dokonała zamiany wariantów i zadeklarowała do płatności rolnośrodowiskowej wariant 2.1 - uprawy rolnicze, na tych samych działkach, na których podjęła zobowiązanie w ramach wariantu 2.9 - uprawy sadownicze i jagodowe. Podjęte zobowiązanie nie podlegało zaś zmianie przez cały okres jego trwania, co wynika z § 6 ust. 1 rozporządzenia rolnośrodowiskowego z 2013 r..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00