Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Ol 776/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Andrzej Błesiński,, sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2016r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości na rok 2013 oddala skargę.

Uzasadnienie

A. Sp. z o.o. w B. (dalej skarżąca, strona, spółka, producent rolny) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej Dyrektor ARiMR, organ II instancji, organ odwoławczy) z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości na rok 2013.

Jak wynika z akt sprawy i wydanych w toku sprawy decyzji, w dniu 9 maja 2013r. producent rolny złożył do Biura Powiatowego ARiMR wniosek o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej pakiet 2 - Rolnictwo ekologiczne, w wariancie 2.1 - Uprawy rolnicze (dla których zakończono okres przestawiania) do powierzchni gruntów rolnych 248,63 ha, oraz przyznania ww. płatności w wariancie 2.3 - Trwale użytki zielone (dla których zakończono okres przestawiania) do powierzchni gruntów rolnych 64,62 ha.

W dniach 30.12.2013r. - 25.03.2014r. została przeprowadzona kontrola na miejscu w gospodarstwie rolnym producenta, której wyniki zweryfikowano podczas ponownej kontroli w dniach 19.05.2014r. - 06.06.2014r. Z czynności kontrolnych sporządzono raport, nr dokumentu "[...]". Do protokołu zostało dołączone pismo B. K. z 23.09.2013r., który oświadczył, że w dniu 16.09.2013r. omyłkowo zaorał część działki (ok. 0,80 ha) należącej do Spółki. Łąka, która została zaorana położona jest w województwie "[...]", w powiecie "[...]", w gminie C., w miejscowości B., nr obrębu ewidencyjnego "[...]", nr działki ewidencyjnej "[...]". W dniu 19 maja 2014r. do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR wpłynęło pismo pełnomocnika strony. Pełnomocnik strony poinformował, że w związku z omyłkowo zaoraną częścią działki rolnej J o powierzchni 0,74 ha, zwraca się z prośbą o możliwość zaprzestania realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego na zaoranym obszarze. Podniósł, że zaoranie nastąpiło z nieumyślnego przekroczenia granicy działki, i okoliczność ta nie była możliwa do przewidzenia w dniu rozpoczęcia zobowiązania rolnośrodowiskowego. Wskazano także, że zaoranie działki uniemożliwia dalszą realizację zobowiązania rolnośrodowiskwego na obszarze 0,74 ha.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00