Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Ol 1014/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Kosowska Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant specjalista Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2015r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Wojewody z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku oddala skargę.
Uzasadnienie
Po rozpatrzeniu wniosku M.L. z dnia 6 stycznia 2010 r. o zarejestrowanie jako osoby poszukującej pracy, Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] uznał z dniem 6 stycznia 2010 r. wnioskodawcę za osobę poszukującą pracy.
W dniu 25 marca 2011 r. M.L. w Państwowym Urzędzie Pracy w E. (dalej jako: PUP) wniósł ustnie do protokołu żądania dotyczące:
- zmiany decyzji przyznającej statusu poszukującego pracy poprzez przyznanie mu statusu osoby bezrobotnej z dniem wstrzymania wypłaty świadczenia rentowego, tj. od dnia 1 stycznia 2011 r.;
- przyznania zasiłku dla bezrobotnych od dnia 1 stycznia 2011 r.,
- przywrócenia wszelkich terminów niezbędnych do złożenia oświadczeń w powyższych sprawach;
- wydania skierowania do zatrudnienia na stanowisku kierowcy wskazanym w ofertach pracy na dzień 24 marca 2011 r.
Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] orzekł o odmowie uznania M.L. za osobę bezrobotną z dniem 1 stycznia 2011 r. oraz o odmowie przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych od dnia 1 stycznia 2011r. Decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją Wojewody z dnia [...].
Po rozpatrzeniu skargi M.L., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 20 października 2011 r., sygn. akt II SA/Ol 520/11 uchylił decyzję Wojewody z dnia [...]. W motywach uzasadnienia wskazano, że skarżący w dniu 25 marca 2011 r. zwrócił się o zmianę decyzji przyznającej status osoby bezrobotnej z dniem wstrzymania wypłaty świadczenia rentowego, tj. z dniem 1 stycznia 2011 r., a status poszukującego pracy skarżący uzyskał z dniem 6 stycznia 2010 r. Według Sądu, mimo żądanej zmiany decyzji, której celem miało być uzyskanie przez skarżącego statusu bezrobotnego z datą wsteczną, czyli także na dzień złożenia ustnego podania, nie rozważono i nie wyjaśniono skarżącemu, czy zachodzi potrzeba weryfikacji istniejącej decyzji. Nie wzywano wnioskodawcy, aby wyjaśnił czy i w jakim konkretnym trybie domaga się zmiany decyzji przyznającej mu status poszukującego pracy. Sąd podzielił stanowisko organu odwoławczego, że nabycie statusu osoby bezrobotnej i związanych z tym uprawnień może nastąpić najwcześniej z dniem rejestracji, która jest możliwa dopiero po złożeniu przez wnioskodawcę wymaganych dokumentów, w związku z tym nie jest możliwe przyznanie statusu bezrobotnego z datą wsteczną. Fakt ten nie uniemożliwiał jednak rozstrzygnięcia co do spełnienia przez stronę przesłanek na dzień wystąpienia z wnioskiem, na podstawie dokumentów przez nią przedłożonych. Podczas ponownego rozpoznania sprawy należy wyjaśnić zakres żądania strony oraz ustalić zakres postępowania wyjaśniającego niezbędnego do merytorycznego rozstrzygnięcia tj. załatwienia wniosku. Następnie należy ocenić materiał dowodowy oraz w oparciu o dokonane ustalenia doprowadzić do usunięcia stwierdzonych naruszeń prawa materialnego i procesowego.