ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 26 listopada 2004 r.
w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2005 r., Nr 210, poz. 1746)
Na podstawie art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa tryb rejestracji i sposób prowadzenia rejestru bezrobotnych i poszukujących pracy, wzór karty rejestracyjnej, a także dokumenty niezbędne do ustalenia statusu bezrobotnego i uprawnień rejestrowanych osób.
§ 2.[Właściwy urząd pracy] [1] 1. Bezrobotny zgłasza się, w celu dokonania rejestracji, do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego, a jeżeli nie jest zameldowany - do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa.
2. Poszukujący pracy zgłasza się, w celu dokonania rejestracji, do powiatowego urzędu pracy. Poszukujący pracy może być zarejestrowany w więcej niż jednym powiatowym urzędzie pracy.
3. Osoba, która nie jest zameldowana lub posiada zameldowanie na pobyt stały w innej miejscowości niż miejsce zameldowania na pobyt czasowy, przy dokonywaniu rejestracji jako bezrobotna składa oświadczenie, że nie jest zarejestrowana w innym powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna.
4. Powiatowy urząd pracy przesyła do urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw pracy, zwanego dalej „urzędem”, informację, w formie elektronicznej, o zarejestrowaniu lub wyłączeniu z rejestru osoby uprawnionej do zasiłku nieposiadającej miejsca zameldowania, podając następujące dane:
1) nazwisko i imiona;
2) datę i miejsce urodzenia;
3) miejsce zamieszkania lub pobytu;
4) numer ewidencyjny PESEL;
5) numer identyfikacji podatkowej (NIP);
6) datę zarejestrowania lub wyłączenia z rejestru.
§ 3.[Dokumenty niezbędne do zarejestrowania] 1. Osoba rejestrująca się przedkłada do wglądu pracownikowi powiatowego urzędu pracy dokonującemu rejestracji:
1) dowód osobisty lub inny dokument tożsamości;
2) dyplom, świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo szkolne albo zaświadczenie o ukończeniu kursu lub szkolenia;
3) świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień;
4) dokument stwierdzający przeciwwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli taki dokument posiada.
2. Osoba niepełnosprawna, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, przedkłada dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności.
3. Powiatowy urząd pracy może sporządzać kserokopie dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, oraz notatki z dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 4 i ust. 2, w zakresie niezbędnym do ustalenia uprawnień.
4. Rejestracji nie dokonuje się w przypadku nieprzedłożenia dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3 i ust. 2, lub odmowy złożenia podpisu na karcie rejestracyjnej przez osobę rejestrującą się.
5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach starosta może wyrazić zgodę na rejestrację osoby nieposiadającej kompletu dokumentów.
§ 4.[Dzień rejestracji] 1. Rejestracja bezrobotnego oraz poszukującego pracy następuje w dniu przedłożenia dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 1 i 2, po poświadczeniu przez bezrobotnego lub poszukującego pracy własnoręcznym podpisem prawdziwości danych i oświadczeń zamieszczonych w karcie rejestracyjnej.
2. W przypadku gdy bezrobotny lub poszukujący pracy był już zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy, ponowna rejestracja polega na wprowadzeniu do rejestru nowych danych lub aktualizacji istniejących.
3. Rejestracja osoby, o której mowa w przepisach rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71/EWG z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 149 z 05.07.1971, z późn. zm.), następuje w dniu przedłożenia odpowiednich dokumentów stwierdzających tożsamość, po poświadczeniu przez nią własnoręcznym podpisem prawdziwości danych i oświadczeń zamieszczonych w karcie rejestracyjnej.
4. Osoba zarejestrowana zawiadamia w terminie 7 dni powiatowy urząd pracy o wszelkich zmianach danych zawartych w karcie rejestracyjnej.
§ 5.[Zmiana miejsca zameldowania] 1. Osoba, która ma zamiar zmienić miejsce zameldowania lub pobytu, informuje powiatowy urząd pracy, w którym jest zarejestrowana, o terminie tej zmiany i składa wniosek o przesłanie odpisów karty rejestracyjnej oraz innych dokumentów do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na planowane miejsce zameldowania lub pobytu.
2. Powiatowy urząd pracy przesyła odpisy karty rejestracyjnej wraz z dokumentami i wyłącza z rejestru bezrobotnych kartę rejestracyjną osoby, o której mowa w ust. 1.
3. [2] Osoba, która zmieniła miejsce zameldowania lub miejsce pobytu, zgłasza się w powiatowym urzędzie pracy, właściwym dla aktualnego miejsca zameldowania lub pobytu, w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania lub pobytu.
§ 6.[Rejestr bezrobotnych] 1. Rejestr bezrobotnych stanowi zbiór kart rejestracyjnych wraz z załączoną dokumentacją.
2. Wzór karty rejestracyjnej bezrobotnego jest określony w załączniku nr 1 [3] do rozporządzenia.
3. Bezrobotnego wyłącza się z rejestru w przypadku utraty statusu bezrobotnego.
4. W przypadku wyłączenia, o którym mowa w ust. 3, sporządza się stosowną adnotację w karcie rejestracyjnej.
§ 7.[Rejestr poszukujących pracy] 1. Rejestr poszukujących pracy stanowi zbiór kart rejestracyjnych wraz z załączoną dokumentacją.
2. Wzór karty rejestracyjnej poszukującego pracy jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. Poszukującego pracy wyłącza się z rejestru w szczególności:
1) na wniosek osoby poszukującej pracy;
2) w przypadku niestawienia się w powiatowym urzędzie pracy w okresie 2 miesięcy od dnia ostatniego stawienia się.
4. W przypadku wyłączenia, o którym mowa w ust. 3, sporządza się stosowną adnotację w karcie rejestracyjnej.
5. Osoba poszukująca pracy wyłączona z rejestru jest zawiadamiana przez powiatowy urząd pracy na piśmie.
§ 8.[Zaświadczenia] 1. Powiatowy urząd pracy wydaje osobie zarejestrowanej jako bezrobotna zaświadczenie o okresach zarejestrowania, pobierania zasiłku i stypendium, o wysokości tych świadczeń oraz o okresach niezdolności do pracy w poszczególnych latach kalendarzowych.
2. Powiatowy urząd pracy przekazuje do właściwego wojewódzkiego urzędu pracy zaświadczenie o okresach pobierania zasiłku i jego wysokości w przypadku, o którym mowa w art. 69 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71/EWG z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.
§ 9.[Wejście w życie] [4] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
|
1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - praca, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).
2) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 lutego 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestracji i ewidencji bezrobotnych oraz innych osób poszukujących pracy (Dz. U. Nr 25, poz. 131, z 1998 r. Nr 166, poz. 1236, z 1999 r. Nr 111, poz. 1302, z 2001 r. Nr 145, poz. 1635 oraz z 2004 r. Nr 87, poz. 834) zachowane w mocy na podstawie art. 149 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy
z dnia 26 listopada 2004 r. (poz. 2607)
Załącznik nr 1
C. OŚWIADCZENIE BEZROBOTNEGO | |||||
Uprzedzony(a) o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 Kodeksu karnego za składanie fałszywych zeznań oświadczam, co następuje: | |||||
1. Jestem osobą niezatrudnioną i nie wykonuję innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia: a) w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującego w danym zawodzie lub służbie, b) w połowie wymiaru czasu pracy, gdyż jestem osobą niepełnosprawną, lecz stan zdrowia pozwala mi na podjęcie pracy w tym wymiarze. 2. Nie pobieram nauki w szkole w systemie dziennym. 3. Nie nabyłem(am) prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty socjalnej. 4. Nie pobieram zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, świadczenia szkoleniowego po ustaniu zatrudnienia. 5. Nie jestem właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych powyżej 2 ha przeliczeniowych ani gospodarstwa stanowiącego dział specjalny produkcji rolnej w rozumieniu przepisów podatkowych. 6. Nie podlegam ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub stanowiącym dział specjalny produkcji rolnej w rozumieniu przepisów podatkowych. 7. Nie prowadzę pozarolniczej działalności gospodarczej i jej nie zawiesiłem(am). 8. Nie podlegam obowiązkowi ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego (nie dotyczy ubezpieczenia społecznego rolników). 9. Nie jestem osobą tymczasowo aresztowaną i nie odbywam kary pozbawienia wolności. 10. Nie uzyskuję miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. 11. Nie pobieram, na podstawie przepisów o pomocy społecznej, zasiłku stałego. 12. Nie otrzymałem(am) pożyczki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności pozarolniczej lub rolniczej.
| 13. Nie pobieram, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania. 14. Otrzymałem(am) jednorazowy ekwiwalent pieniężny za urlop górniczy TAK/NIE1) lub jednorazową odprawę zamiast zasiłku socjalnego - przewidzianych w Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników Zakładów Górniczych TAK/NIE1), przy czym upłynął okres, za jaki został wypłacony ww. ekwiwalent lub odprawa TAK/NIE1). 15. Nie jestem zarejestrowany(a) w innym urzędzie pracy. 16. Zobowiązuje się do zwrotu otrzymanego zasiłku w przypadku otrzymania za ten sam okres świadczenia przedemerytalnego, emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej, zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli organ rentowy nie dokonał stosownych potrąceń. 17. Zobowiązuję się do bezzwłocznego informowania o wszelkich zmianach danych zawartych w karcie rejestracyjnej podanych przeze mnie oraz do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, w przypadkach niespełnienia warunków wymienionych w ustawie. 18. Zostałem(łam) pouczony(na) o obowiązku: a) zgłaszania się w wyznaczonych terminach w powiatowym urzędzie pracy, b) składania pisemnego oświadczenia o dochodach oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia uprawnień zasiłkowych przez bezrobotnych z prawem do zasiłku co miesiąc, a w przypadku bezrobotnych bez prawa do zasiłku w terminie 7 dni od dnia uzyskania przychodów, c) zawiadomienia powiatowego urzędu pracy o fakcie wyjazdu za granicę lub innej okoliczności powodującej brak gotowości do pracy, d) powiadomienia powiatowego urzędu pracy w terminie 7 dni od wyznaczonego dnia o przyczynie niestawiennictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych, moich danych osobowych dla celów wynikających z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001). Oświadczenie należy podpisać w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy. | ||||
| .................................... |
| .................. |
| ........................................ |
| podpis pracownika PUP |
| data |
| podpis bezrobotnego |
Załącznik nr 2
[1] § 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz.U. Nr 210, poz. 1746). Zmiana weszła w życie 1 listopada 2005 r.
[2] § 5 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz.U. Nr 210, poz. 1746). Zmiana weszła w życie 1 listopada 2005 r.
[3] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz.U. Nr 210, poz. 1746). Zmiana weszła w życie 1 listopada 2005 r.
[4] Rozporządzenie wchodzi w życie 25 grudnia 2004 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00