Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Łd 810/15

 

Dnia 15 grudnia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.), Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, , Protokolant Pomocnik sekretarza Aneta Panek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2015 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. w likwidacji na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...], znak: [...] w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych celem uporządkowania terenu katastrofy oddala skargę. A. P.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł., na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2013r., poz. 267 ze zm.), powoływanej dalej jako "k.p.a." - oraz art. 78 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2013r., poz. 1409 ze zm.) - powoływanej także jako: "ustawa" - uchylił decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...], nr [...], w części dotyczącej terminu wykonania obowiązków, określając tenże termin na dzień 31 lipca 2015r. W pozostałej części utrzymał decyzję w mocy.

W uzasadnieniu wskazano, że w dniu 13 lutego 2015r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. wpłynęło pismo kierownika robót rozbiórkowych, prowadzonych przy ul. A 59/63 w Ł. informujące, iż w nocy z 12 na 13 lutego 2015r. doszło do niekontrolowanego osunięcia się elementów budynku hotelu A, co doprowadziło do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych pawilonu handlowego, znajdującego się po stronie północnej.

Postanowieniem nr [...] w dniu [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. powołał komisję celem ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej. W trakcie czynności kontrolnych, przeprowadzonych w dniu 13 lutego 2015r. stwierdzono, że aktualnie nieużytkowany budynek handlowy jest obiektem dwukondygnacyjnym, z wyjątkiem usytuowanej w poziomie przyziemia stacji transformatorowej, która jest czynna. W wyniku katastrofy budowlanej uszkodzeniu uległa konstrukcja budynku w północnej części w poziomie I kondygnacji, słup żelbetowy w południowo-wschodnim narożniku budynku został uszkodzony powyżej stropu nad przyziemiem, powodując zawalenie się opartego na nim podciągu żelbetowego i prefabrykowanych płyt stropowych oraz żelbetowych attyk w poziomie stropodachu. Ze względu na możliwość przemieszczenia się uszkodzonych elementów konstrukcyjnych budynku handlowego, możliwe jest wystąpienie bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, przebywających w pobliżu obiektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00