Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 23 listopada 2015 r., sygn. IV SA/Wa 2701/15

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Sękowska po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2015 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] z siedzibą w K. na uchwałę Rady Gminy w S. z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego postanawia: 1. odrzucić skargę; 2. zwrócić ze Skarbu Państwa (kasa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie) na rzecz skarżącego Stowarzyszenia [...] z siedzibą w K. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem uiszczonego wpisu sądowego.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 4 sierpnia 2015 r. Stowarzyszenie [...] z siedzibą w K. wniosło za pośrednictwem organu skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na uchwałę Rady Gminy w S. z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy S., zaskarżając uchwałę w części w zakresie § 3 ust. 4 pkt 1 dotyczącego ustaleń w zakresie infrastruktury technicznej, tj. dopuszczenia lokalizacji [...] na terenie całego obszaru objętego planem.

Wnosząc o stwierdzenie nieważności uchwały w zaskarżonej części, skarżące Stowarzyszenie podało, że obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania Gminy S., zatwierdzony zaskarżoną uchwałą, nie określa granic terenów pod budowę urządzeń, o których mowa w art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r., poz. 199 z późn. zm.). oraz granic ich stref ochronnych związanych z ograniczeniem w zabudowie, zagospodarowaniu lub użytkowaniu terenu oraz występowaniem znaczącego oddziaływania tych urządzeń na środowisko, a dopuszcza lokalizację takich urządzeń na terenie całego obszaru objętego opracowaniem, tym samym narusza art. 6 ust. 2 pkt 2, który stanowi, że każdy ma prawo, w granicach określonych ustawą do ochrony własnego interesu prawnego przy zagospodarowaniu terenów należących do innych osób lub jednostek organizacyjnych. Właściciele nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę, objętych niniejszym planem, na skutek braku wyznaczenia granic terenów pod budowę urządzeń, o których mowa w art. 10 ust. 2a oraz granic stref ochronnych narażeni są na lokalizację urządzeń, o których mowa w tym przepisie, w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od budynków mieszkalnych. Skarżący podniósł, że na terenie Gminy S. już zlokalizowane są urządzenia do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW w miejscowościach B. i W. w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Skarżący podał, że obecnie toczy się postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na montażu [...] w miejscowości K. i B. również w bliskiej odległości od zabudowań. Istnieje zatem obawa, w ocenie Stowarzyszenia, że kolejne [...] pomimo braku wskazania ich szczegółowych lokalizacji na terenie Gminy powstaną. Zdaniem skarżącego, całkowity brak unormowań szczegółowych dotyczących lokalizacji urządzeń do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW, a także ich stref ochronnych związanych z ograniczeniem w zabudowie oraz zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu, narusza interesy prawne mieszkańców Gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00