Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 listopada 2015 r., sygn. I SA/Sz 939/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka,, Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Edyta Wójtowicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 listopada 2015 r. sprawy ze skargi W.L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 15 czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia prawa do lokalu mieszkalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w S. decyzją z dnia [...]

nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego

w G. z dnia [...] nr [...], określającą W.L. zobowiązanie podatkowe z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału ½ części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w wysokości [...] zł.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, że Podatniczka i jej mąż uzyskali przychód w wysokości [...] zł ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr [...], położonego w M., potwierdzony aktem notarialnym z dnia 5 listopada 2009 r. Rep. A nr [...]. Sprzedaż miała miejsce przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, bowiem Podatniczka wraz z mężem prawo

do wskazanej nieruchomości nabyła w dniu 8 czerwca 2004 r. Nadto, Podatnicy nie spełnili warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i lit. e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej: "u.p.d.o.f." - w brzmieniu obowiązującym przed dniem

1 stycznia 2007 r., tj. wydatkowania kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości

na cele mieszkaniowe.

W trakcie przeprowadzonych czynności sprawdzających Podatniczka w odpowiedzi na wezwanie do złożenia wyjaśnień w sprawie wskazał, że okres przedawnienia, który winien mieć zastosowanie w tej sprawie wynosi 3 lata od dnia wystąpienia zdarzenia prawnego jakim jest sprzedaż nieruchomości, a nadto nie zapłacił podatku gdyż pozostawał w błędzie co do sposobu liczenia 5 lat pomiędzy datą zakupu a datą zbycia. Strona wskazała również, że była przekonany, że podstawa opodatkowania w tym podatku w ogóle nie występuje, w czym utwierdziły go błędne informacje pozyskane w kancelarii notarialnej, która sporządziła akty notarialne zakupu i sprzedaży nieruchomości w M.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00