Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 listopada 2015 r., sygn. III SA/Po 219/15

 

Dnia 13 listopada 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Sokołowska (spr.) Sędziowie WSA Małgorzata Górecka WSA Mirella Ławniczak Protokolant: Ref. staż. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 12 czerwca 2014 r., spółka Sp. z o.o. Sp. k. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego o dokonanie zwrotu podatku akcyzowego w kwocie 783,00 zł z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego marki V.

Do wniosku załączono oświadczenie wnioskodawcy, że samochód nie był zarejestrowany na terytorium RP w myśl przepisów o ruchu drogowym, faktury VAT zakupu i sprzedaży samochodu przez stronę, dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju oraz list przewozowy CMR.

W trakcie postępowania organ I instancji ustalił, że przedmiotowy pojazd nie figuruje w elektronicznej bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ponadto organ I instancji w oparciu o system finansowo - księgowy administracji celnej ustalił, że od pojazdu objętego wnioskiem uiszczono podatek akcyzowy.

W piśmie z dnia 25 sierpnia 2014 r. (odpowiedź na wezwanie organu) spółka wyjaśniła, że nie dysponuje dokumentami potwierdzającymi zapłatę za usługę transportową samochodu osobowego objętego przedmiotowym wnioskiem, ponieważ transport był zorganizowany i opłacony przez nabywcę, czyli firmę x. Skarżąca podkreśliła, że w jej ocenie dysponuje wszystkimi dokumentami uprawniającymi ją do zwrotu podatku akcyzowego. Według skarżącej okoliczność rozporządzania przez nią przewożonym samochodem jak właściciel do momentu potwierdzenia jego odbioru przez zagranicznego nabywcę na dokumencie CMR, wynika z umowy o współpracy między tymi podmiotami. Skarżąca przesłała również do Urzędu Celnego ww. umowę o współpracy z dnia 1 stycznia 2013 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00