Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 listopada 2015 r., sygn. II SA/Ol 1043/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2015 r. sprawy ze skargi Wójta Gminy Elbląg na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 26 sierpnia 2015 r. nr PN.4131.238.2015 w przedmiocie podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w trybie bezprzetargowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...], nr [...] stwierdził nieważność zarządzenia Wójta Gminy z dnia [...] o podaniu do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w zakresie przeznaczenia do sprzedaży w trybie bezprzetargowym działki nr A i nr B, obr. K. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.), dalej jako: u.s.g.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że Wójt nie miał podstaw prawnych do zakwalifikowania wskazanych działek do sprzedaży w trybie bezprzetargowym. Wniosek o nabycie działki nr A w trybie bezprzetargowym złożyli R. i J.W. - właściciele działki przyległej nr C oraz B. i D.Z. - właściciele działki nr D. Działka ta może być zatem wykorzystywana przez więcej niż jednego nabywcę, a bezprzetargowa sprzedaż nieruchomości jest możliwa jedynie wówczas, gdy tylko jedna osoba jest zainteresowana kupnem nieruchomości. Natomiast interpretacja braku zagospodarowania działki jako odrębnej nieruchomości powinna być oparta np. na okoliczności, że nikt poza jedynym nabywcą nie jest zainteresowany jej nabyciem. Organ wskazał również, że sprzedaż działki nr B może się odbyć jedynie w trybie przetargowym. Najistotniejszą kwestią przy rozstrzyganiu, czy dana działka może być zbyta w trybie bezprzetargowym jest okoliczność, czy istnieją inne nieruchomości, których właściciele mieliby prawo do wystąpienia z wnioskiem o sprzedanie nieruchomości na poprawę zagospodarowania własnej nieruchomości. Wniosek o nabycie tej działki złożyli wprawdzie jedynie B. i D.Z. - właściciele przyległej działki nr D, jednakże do działki nr B przylegają także należące do U. i M.S. działki nr E i F. Brak reakcji właścicieli pozostałych nieruchomości przylegających do sprzedawanej nieruchomości na informację, że toczą się rokowania dotyczące sprzedaży tej działki, nie zwalnia organu z obowiązku przeprowadzenia przetargu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00