Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. II SA/Go 456/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Protokolant referent stażysta Katarzyna Grycuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 luty 2017 r. sprawy ze skargi Powiatu na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Zarządu Powiatu nr [...] z dnia [...] r. w sprawie wyrażenia zgody na wykonanie remontu pomieszczeń w budynku nr [...] na terenie [...] oddala skargę.
Uzasadnienie
Dnia [...] marca 2016 r. Zarząd Powiatu - powołując się na art. 32 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1445 ze zm. - określanej dalej jako u.s.p.) podjął uchwałę Nr [...] w sprawie wyrażenia zgody na wykonanie remontu pomieszczeń w budynku nr 5 na terenie [...]. Uchwałą tą Zarząd Powiatu w § 1 z uwagi na zmianę siedziby udzielił zgody Zarządowi Dróg Powiatowych na wykonanie prac remontowych pomieszczeń w budynku nr 5 na terenie [...] w celu adaptowania ich do celów biurowych i socjalnych dla pracowników Zarządu Dróg Powiatowych. Wykonanie uchwały - w myśl § 2 - powierzono Dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, tj. w dniu [...] marca 2016 r. ( § 3).
Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] kwietnia 2016 r., nr [...], powołując się na art. 79 ust. 1 u.s.p. stwierdził nieważność powyższej uchwały, jako istotnie naruszającej prawo, tj. art. 32 ust. 2 pkt 3 u.s.p. oraz art. 25a, art. 25b, art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm. - określanej dalej jak u.g.n.).
Organ nadzoru stwierdził, iż uchwała istotnie narusza prawo, tj. art. 32 ust. 2 pkt 3 u.s.p. oraz art. 25a, 25b, 35 ust. 1 u.g.n. Zgodnie z art. 32 ust. 2 pkt 3 u.s.p. oraz art. 25b u.g.n. w samorządzie powiatowym organem uprawnionym do gospodarowania mieniem powiatu, w tym powiatowym zasobem nieruchomości jest zarząd powiatu. Z kolei w myśl art. 25a u.g.n. powiatowy zasób nieruchomości tworzą nieruchomości stanowiące przedmiot własności powiatu i które nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego powiatu. Natomiast zgodnie z art. 25 ust. 2 w zw. z art. 25b u.g.n. gospodarowanie powiatowym zasobem nieruchomości polega również na podejmowaniu czynności faktycznych, które składają się na zarządzanie, dysponowanie czy też inne zajmowanie się nieruchomościami. W ocenie organu nadzoru przejawem gospodarowania nieruchomościami jest także podjęcie decyzji w przedmiocie remontu budynków posadowionych na nieruchomości gruntowej.