Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 listopada 2015 r., sygn. II SA/Łd 664/15

 

Dnia 4 listopada 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka, Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.), , Protokolant Pomocnik sekretarza Izabela Bielińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2015 roku sprawy ze skargi T. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz skarżącego T. G. kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. LS

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 267) - w skrócie: "K.p.a." - oraz art.59 i art.61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2012r., poz. 647 ze zm.) - powoływanej dalej jako: "u.p.z.p." - utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], nr [...], ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem, urządzeń budowlanych oraz zjazdu przewidzianej do realizacji w Ł. przy ul. A 16.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że od decyzji organu I instancji odwołanie złożył T. G., wnosząc o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Strona zarzuciła nieprawidłowe wyznaczenie parametrów nowej zabudowy tj: wskaźnika powierzchni oraz szerokości elewacji frontowej, podnosząc, że wyznaczenie tak dużego wskaźnika przeczy zasadzie ładu przestrzennego, bowiem jedyna działka o takim wskaźniku jest przy ul. B 44 i nie posiada żadnego związku z inwestycją. Tym bardziej jest to niewłaściwe, że tak wysoki parametr spowoduje, że możliwa będzie zabudowa wzdłuż prawie całej działki sąsiedniej, a wybudowanie ściany o długości 35 m niekorzystnie wpłynie na sąsiedztwo. Równie nieuzasadnione było, zdaniem odwołującego, ustalenie szerokości planowanej elewacji, gdyż ustalenie 21 m jest jedynie dopuszczeniem maksymalnej zabudowy z obszaru analizowanego i przeczy jakiejkolwiek zasadzie ładu urbanistycznego od strony ul. A. Wzdłuż bowiem tej ulicy budynki mają od 8, 8 do 13, 5 m szerokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00