Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 listopada 2015 r., sygn. II SA/Lu 58/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Protokolant Starszy asystent sędziego Agnieszka Wąsikowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 października 2015r. sprawy ze skargi J. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją nr [...] z dnia [...] po rozpatrzeniu wniosku E. C. i spadkobierców M. R. tj. J. M. R., B. A. R., A. M. S., R. K. G. i M. J. R. o ponowne rozpatrzenie sprawy na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało w mocy decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego nr [...] z dnia 30 lipca 2007 r. w sprawie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji wydanej przez Kierownika Wydziału Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w B. - Wydział Rolnictwa i Leśnictwa z dnia 26 stycznia 1970 r. w sprawie ustalenia udziałów we wspólnocie gruntowej miasta B., powiatu [...]

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Samorządowe Kolegium Odwoławcze przedstawiło następujący stan sprawy.

Wnioskiem z dnia 2 i 8 lutego 2007 r. M. R. i E. C. wystąpili do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o stwierdzenie nieważności decyzji wydanej przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w B. z dnia 26 stycznia 1970 r., jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa. Zdaniem wnioskodawcy M. R. decyzja jest nieważna ponieważ w wykazie udziałowców nie uwzględniono jego matki A. R., która była właścicielem gospodarstwa rolnego położonego w B., wobec czego miała ona prawo, a obecnie on sam ma prawo do wspólnoty gruntowej. W dniu 28 lutego 2007 r. wnioskodawca uzupełnił wniosek i wskazał, że kwestionowana decyzja była niewykonalna w chwili jej wydania i jej niewykonalność na charakter trwały, gdyż udziały członków wspólnoty przekraczają 100% i wynoszą 1,022 całości udziałów. Podniósł także, że decyzja dotyczyła uprawnień osób nieżyjących w dniu rozstrzygnięcia (w poz. 101, 103, 137, 152 i 158 na liście uprawnionych do udziału). E. C. podniosła zaś, że nie uznano jej i jej rodzeństwa jako udziałowców wspólnoty - spadkobierców po zmarłym ojcu J. S.. Ojciec wnioskodawczyni posiadał nieruchomość przy ul. [...] w B. wobec czego był uprawniony do udziału we wspólnocie, nie został jednak ujęty w decyzji, o której stwierdzenie nieważności wnosi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00