Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 7 października 2015 r., sygn. VII SA/Wa 1731/15

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Kowalska po rozpoznaniu w dniu 7 października 2015 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi [...] S.A. z siedzibą w Warszawie na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

[...] S.A. z siedzibą w Warszawie wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2015 r. nr [...]. Zaskarżoną decyzją organ utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...], nakazującą skarżącej spółce rozbiórkę nośnika reklamowego.

W skardze zawarto wniosek o wytrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że w okolicznościach niniejszej sprawy, w przypadku wykonania zaskarżonej decyzji, mamy do czynienia zarówno z niebezpieczeństwem spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, jak również wyrządzenia znacznej szkody. W ocenie strony, w świetle doświadczenia życiowego oczywistym jest fakt, że demontaż urządzenia reklamowego powoduje powstanie trudnych do odwrócenia skutków. Ponowna instalacja nośnika wymagać będzie zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę. Oczywistym więc jest, że dla ponownej instalacji obiektu wymagane będzie przeprowadzenie czasochłonnej procedury administracyjnej, jak również podjęcie działań faktycznych związanych z ponownym jego montażem. W związku z powyższym Spółka utraci nie tylko pieniądze - związane z powtórną procedurą i montażem, lecz także czas potrzebny do załatwienia wszystkich formalności. Skarżąca wskazała, że montaż nośnika reklamowego jest kosztowny (całkowity koszt w zależności od rodzaju nośnika waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy), demontaż nośnika i ponowna jego instalacja, w przypadku uchylenia zaskarżonej decyzji, spowoduje powstanie znacznej szkody. Szkoda ta obejmować będzie nie tylko koszt demontażu nośników, lecz także ich ponowną instalację, nie wspominając już o utraconych korzyściach, które Spółka czerpie z prowadzenia działalności reklamowej. Spółka powołała się na stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zawarte w postanowieniu z dnia 29 czerwca 2009 r., sygn. akt II OSK 923/09.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00