Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 października 2015 r., sygn. VII SA/Wa 854/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk (spr.), , Sędzia WSA Joanna Gierak - Podsiadły, Sędzia WSA Izabela Ostrowska, Protokolant st. ref. Katarzyna Zychora, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2015 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o samodzielności lokali mieszkalnych oddala skargę
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. postanowieniem z [...] lutego 2015 r. nr [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej: k.p.a.), po rozpoznaniu zażalenia B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. - utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta [...] z [...] listopada 2014 r. nr [...] odmawiające wydania zaświadczeń o samodzielności (w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali) dla trzech lokali mieszkalnych w każdym budynku mieszkalnym jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie szeregowej położonych na działkach ew. nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...] z obrębu [...] powstałych z działki ew. nr [...] z obrębu 3[...] przy ul. O. w W.
Organ odwoławczy omówił stan faktyczny sprawy wskazując, że w postanowieniu pierwszoinstancyjnym stwierdzono, że wnioskująca B. Sp. z o.o. zwróciła się o wydanie zaświadczenia o samodzielności dla trzech lokali mieszkalnych w każdym budynku mieszkalnym jednorodzinnym dwulokalowym w zabudowie szeregowej położonych na działkach ew. nr [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...]z obrębu [...] przy ul. O. w W. Organ jednak wskazał, że decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej i decyzja o przyjęciu do użytkowania ww. zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego odnosiły się do budynków mieszkalnych jednorodzinnych zawierających dwa lokale mieszkalne. Według B. Sp. z o.o. zmiana ilości lokali nastąpiła w wyniku modyfikacji ścian działowych, nie wymagających zmiany pozwolenia na budowę. Trzeci lokal powstał bez pozwolenia, a powstanie trzeciego lokalu spowodowało zmianę sposobu użytkowania całego budynku z jednorodzinnego na wielorodzinny. A zatem, wydanie żądanego zaświadczenia o samodzielności trzech lokali mieszkalnych byłoby poświadczeniem nieprawdy stanu faktycznego w odniesieniu do stanu prawnego powstania trzeciego lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, gdyż brak jest dokumentu potwierdzającego wymagane zezwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku jednorodzinnego na wielorodzinny. Z tego powodu odmówiono wydania zaświadczenia.