Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 października 2015 r., sygn. VII SA/Wa 1633/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosława Kowalska, , Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, Sędzia WSA Ewa Machlejd (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Piotr Bibrowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2015 r. sprawy ze skargi (...) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) z dnia (...) kwietnia 2014 r. nr (...) w przedmiocie wynagrodzenia za dozór usuniętych pojazdów I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) na rzecz skarżącego (...) kwotę 5.281 zł (pięć tysięcy dwieście osiemdziesiąt jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia (...) czerwca 2015 r. w sprawie I OSK 928/15 Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 grudnia 2014 r. sygn. akt VIISA/WA 1308/14 ze skargi (...) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) z dnia (...) kwietnia 2014 r. nr (...) w przedmiocie wynagrodzenia za dozór usuniętych pojazdów i przekazał sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania.
Obecnie więc Wojewódzki Sąd Administracyjny kontroluje wyżej wymienione postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) z dnia (...) kwietnia 2014 r., którym organ odwoławczy po rozpatrzeniu zażalenia (...) utrzymał w mocy postanowienie Prezydenta Miasta (...) (...) z dnia (...) listopada 2013 r. umarzające postępowanie wszczęte na wniosek (...) w części dotyczącej przyznania zwrotu koniecznych wydatków związanych z wykonywaniem dozoru oraz wynagrodzenia za dozór pojazdów usuniętych z drogi w okresie od (...) lipca 2002 r. do dnia (...) maja 2006 r. oraz od dnia (...) kwietnia 2010 r. do (...) kwietnia 2010 r. tj.: (1) (...).
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że wnioskiem z dnia 9 września 2010 r. (...) zwrócił się do Prezydenta Miasta (...) o odebranie znajdujących się w jego pieczy 115 pojazdów mechanicznych, 6 motocykli i 2 rowerów, które zostały usunięte z ulic miasta (...), a także uregulowanie należności za parkowanie tych pojazdów, zgodnie z uchwałami Rady Miasta (...) obowiązującymi w tym zakresie; wyjaśnił, że stosownie do art. 130a ust. 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia (...) czerwca 2008 r. (...) oraz z dnia (...) maja 2009 r. (...), na Prezydencie ciąży obowiązek wszczęcia stosownych postępowań mających na celu stwierdzenie przez sąd powszechny przejścia prawa własności przedmiotowych pojazdów na Skarb Państwa, i załączył zestawienie 115 pojazdów ze wskazaniem marki, modelu, nr rej., nr dyspozycji i daty przyjęcia.