Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 29 października 2015 r., sygn. II SA/Sz 709/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 października 2015 r. sprawy ze skargi D. P.-J. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uchylenia w wyniku wznowienia postępowania decyzji o uznaniu za osobę bezrobotną uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty S. z dnia [...] r., nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 29 stycznia 2013 r. Starosta S. orzekł o uznaniu D.J. za osobę bezrobotną z dniem 2 stycznia 2013 r.

W dniu 15 grudnia 2014 r. do Powiatowego Urzędu Pracy w S. wpłynęło pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K. Inspektorat w S. z którego wynikało, że w okresie posiadania statusu osoby bezrobotnej, D.J. podlegała ubezpieczeniu w ZUS jako osoba wykonująca umowę o pracę w okresie od dnia 13 grudnia 2012 r. do dnia 21 stycznia 2013 r.

Starosta S. decyzją z dnia [...], działając na podstawie art. 151 § 1 pkt 2 w zw. z art. 145 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a, art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, po wznowieniu postępowania postanowieniem z dnia [...], uchylił decyzję ostateczną z dnia [...] i odmówił uznania D.J. za osobę bezrobotną z dniem 2 stycznia 2013r.

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że na wezwanie organu D.J. w dniu 23 grudnia 2014r. zeznała do protokołu, że w 2012r. zawarła umowę o pracę z firmą M., którą otrzymała drogą e-mailową. Umowę podpisała i za pośrednictwem poczty odesłała do firmy. W grudniu 2012r. telefonicznie skontaktowała się z osobą z tej firmy i poinformowała, że zamyka działalność gospodarczą i chce rozwiązać umowę z firmą M. Osoba ta kazała jej napisać pismo, że prosi o rozwiązanie umowy z dniem 31 grudnia 2012 r. za porozumieniem stron i wysłać e-mailem. Po wysłaniu e-maila D.J. stwierdziła, że sprawa jest za zamknięta i w dniu 2 stycznia 2013 r. zarejestrowała się jako bezrobotna będąc pewna, że umowa została rozwiązana z dniem 31 grudnia 2012 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00