Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 października 2015 r., sygn. II SA/Sz 460/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.), Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 października 2015 r. sprawy ze skargi L. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [..] r. nr [...]. Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych:

W dniu [...] r. Spółka A złożyła w Wydziale Urbanistyki i Administracji Budowlanej Urzędu Miejskiego w S., wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji pod nazwą "zespół handlowo - usługowo - mieszkaniowy", polegającej na budowie nowego obiektu kubaturowo handlowo - usługowo - mieszkaniowego wraz z parkingiem podziemnym, niezbędną infrastrukturą techniczną, dojazdami, placami dostaw, dojściami pieszymi, małą architekturą i zielenią oraz obiektów istniejących, na działkach [...] przy [...]. Do wniosku inwestor załączył między innymi załącznik opisowy - charakterystykę inwestycji, z którego wynika, że planowana inwestycja ma polegać na odtworzeniu pierzei wzdłuż ulic Al. [...] i [...]. Jako istotne uwarunkowanie wskazano konieczność odtworzenia ulicy [...] przebiegającej historycznie pomiędzy ul. [...] i [...]. Inwestor wskazał, że odtworzenie ulicy [...] w jej historycznej formie nie jest możliwe, ze względu na współczesne uwarunkowania. W związku z powyższym inwestor zaproponował jej odtworzenie w formie pasażu pieszego, obudowanego handlem i usługami. U szczytu ulicy, jako akcent podkreślający wejście, miałby zostać postawiony budynek z 14 kondygnacjami, o wysokości 48 metrów. Od strony ul. [...], na narożniku ul. [...], zaplanowano budynek o wysokości 28 metrów wysokości. Uzasadniając koncepcję wybudowania wysokiego budynku w centrum miasta, wskazano na konieczność uwspółcześnienia ulicy i dostosowania jej wyglądu do budynków istniejących już, bądź budowanych (Hanza Tower). Z opinii Biura Planowania Przestrzennego Miasta wynika, że działki, których dotyczy planowana inwestycja, znajdują się w granicach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Stare Miasto - Starówka" w S., wszczętego uchwałą z dnia 26 kwietnia 2010 r. nr XLVI/1158/10. Cały obszar planu jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1 z dnia 28 listopada 1952 r. i jest objęty pełną ochroną archeologiczno - konserwatorską. Z pisma wynika, że wszystkie opracowane warianty koncepcji funkcjonalno - przestrzennej do planu, ustalają konieczność przekształceń istniejącej zabudowy usługowej i mieszkalnej, przekształceń zabudowy o formach pawilonowych, substandardowych, na nową zabudowę o charakterze wielofunkcyjnej zabudowy śródmiejskiej zwartej, obrzeżnej dostosowanej do tradycji obszaru i tworzącej atrakcyjną oprawę zachowanej zabudowy zabytkowej. Koncepcje realizują wniosek konserwatorski o uczytelnienie autentycznej struktury przestrzennej obszaru: utrwalenie historycznych linii zabudowy, odtworzenie, uczytelnienie dróg i placów, w tym odtworzenie lub uczytelnienie przejścia na śladzie dawnej ulicy [...]. W koncepcjach do planu wydziela się ul. [...] (część działki nr [...]), którą przeznacza się na ciąg pieszy o szerokości według parcelacji przedwojennej ok. 5 metrów, bez możliwości nadwieszania zabudowy nad ulicą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00