Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 października 2015 r., sygn. III SA/Po 161/15

 

Dnia 22 października 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirella Ławniczak Sędziowie WSA Szymon Widłak ( spr.) WSA Marek Sachajko Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Skrocka - Nerka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi X Spółki jawnej w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w P. decyzją z dnia [...] grudnia 2014 r., nr [...], działając na podstawie art. 233 § 1 pkt. 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...], odmawiającej zwrotu podatku akcyzowego, utrzymał w mocy decyzję organu podatkowego I instancji.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2014 r., skorygowanym pismem z dnia [...] sierpnia 2014 r., spółka X sp. j. z siedzibą w G. (dalej: "strona", "wnioskodawca"), zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w P. o zwrot podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej pięciu samochodów osobowych marki Audi o numerach VIN [...], [...], [...], [...], [...].

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego w P. odmówił stronie zwrotu podatku akcyzowego w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia, powołując się na art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, organ I instancji wskazał, że bezspornym pozostaje to, że wnioskodawca w chwili realizowania dostawy wewnątrzwspólnotowej rozporządzał przedmiotowymi samochodami jak właściciel, dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej albo zlecił jej wykonanie we własnym imieniu, a także i to, że podatek akcyzowy z tytułu ich uprzedniego nabycia wewnątrzwspólnotowego został zapłacony. Organ podatkowy podał także, że wniosek o zwrot podatku akcyzowego został złożony do rozpatrzenia właściwemu naczelnikowi urzędu celnego i nie upłynął rok od dnia dokonania dostawy do dnia jego złożenia. W ocenie organu podatkowego wszystkie sporne samochody zostały jednakże zarejestrowane na terytorium kraju przed dniem dokonania dostaw wewnątrzwspólnotowych, zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Rejestracja ta nastąpiła z urzędu, zgodnie z art. 74 ust. 2 pkt. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Nie zostały w związku z powyższym spełnione łącznie warunki wynikające z art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00