Wyrok WSA w Opolu z dnia 7 października 2015 r., sygn. I SA/Op 380/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2015 r. sprawy ze skargi K. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia 24 kwietnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2010 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 24.04.2015 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu z dnia 16.06.2014 r. określającą K. C. (dalej określanej jako: podatniczka, strona, skarżąca) zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2010 r. w kwocie 19.602 zł wraz z odsetkami za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2009 r. w wysokości 1.601 zł.
Rozstrzygnięcie powyższe zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W wyniku postępowania kontrolnego w zakresie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych za okres od 1.01.2008 r. do 31.12.2010 r. ustalono, że podatniczka w 2010 roku prowadziła niezarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wysyłkowej za pośrednictwem aukcji internetowych różnych towarów (m.in. artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu RTV, odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej, zegarków, telefonów komórkowych, komputerów i podzespołów komputerowych, rowerów oraz innych przedmiotów), oraz, że nie złożyła wymaganego prawem zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2010 r. Przedmiotowe transakcje były zawierane na aukcjach internetowych na portalu Allegro.
Na podstawie dokumentów źródłowych obejmujących m.in. dokumenty uzyskane w toku czynności sprawdzających od firmy A sp. z o.o. w [...] (prowadzącej portal aukcyjny Allegro), w tym: wykaz transakcji sprzedaży dokonanych za pośrednictwem portalu internetowego Allegro, wyciągi z rachunku bankowego strony, wykaz przedmiotów używanych sporządzony przez podatniczkę oraz informacje przekazane przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w [...], do którego zwrócono się o przeprowadzanie czynności sprawdzających w zakresie transakcji przeprowadzonych w badanym okresie przez skarżącą za pośrednictwem Allegro, ustalono, że podatniczka w 2010 r. na portalu Allegro posługiwała się 2 zarejestrowanymi kontami użytkownika o nazwach: [...] i [...], zaś od dnia 11.05.2012 r. również- [...], przy czym transakcje dokonywane były przy użyciu 2 z nich, tj.: [...] i [...]. Za ich pośrednictwem podatniczka w roku 2010 wystawiła towary na 645 zakończonych aukcjach ([...] - 349 aukcji, [...]- 296 aukcji), zaś ilość wylicytowanych na tych aukcjach przedmiotów wyniosła łącznie 772 (odpowiednio: 414 przedmiotów-[...] oraz 358 przedmiotów- [...]). Wśród aukcji znajdowały się zarówno transakcje, na których wystawiony był jeden przedmiot, jak i aukcje wieloprzedmiotowe. Sprzedawane towary opisywane były jako nowe, używane lub też nie zawierały żadnego wskazania opisu. Sprzedaż dokonywana była regularnie, wielokrotnie w ciągu miesiąca, często kilka razy dziennie. Na podstawie uzyskanych od strony wydruków z historii rachunku bankowego ustalono, że uzyskiwała ona przychody z ze sprzedaży towarów na portalu Allegro w sposób ciągły i systematyczny we wszystkich miesiącach 2010 r. Wysyłka towaru do nabywców odbywała się za pośrednictwem Poczty Polskiej, natomiast nabywcy dokonywali wpłat należności na rachunek bankowy, bezpośrednio lub za pośrednictwem usługi PayU, jak również bezpośrednio przy dostawie przez Pocztę (przesyłki pobraniowe). Zapłata za nabyte towary obejmowała wartość wylicytowanego przedmiotu wraz z kosztami przesyłki.