Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 października 2015 r., sygn. II SA/Łd 759/15

 

Dnia 28 października 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.) Protokolant Specjalista Aleksandra Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2015 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Wojewoda [...], po rozpatrzeniu odwołania A Spółka z o.o., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r., poz. 267 - w dalszej części uzasadnienia przywoływana jako: k.p.a.), utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...]r. orzekającą o umorzeniu w całości postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości gruntowej położonej w Ł. przy ul. A 18/20, oznaczonej jako działki nr 123/3, 124/1, 124/2 o łącznej powierzchni 0,5465 ha.

Z ustalonego w oparciu o akta administracyjne sprawy stanu faktycznego wynika, iż Prezydent Miasta Ł. orzekł o umorzeniu w całości opisanego wyżej postępowania uzasadniając swoje rozstrzygnięcie wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2015 r. sygn. akt K 29/13, który orzekł między innymi, że art. 1 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (tekst jedn. Dz. U. 2012 r. poz. 83 ze zm. - powoływana dalej jako: ustawa) w zakresie, w jakim przyznaje uprawnienie do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności osobom fizycznym i prawnym, które nie miały tego uprawnienia przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 187, poz. 1110), jest niezgodny z art. 2 Konstytucji RP. W ocenie organu I instancji, wejście w życie wyroku TK spowodowało, że uchylony został art. 1 ust. 1 i 3 ustawy, w stosunku do osób fizycznych i prawnych będących użytkownikami wieczystymi nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że osobom tym nie przysługuje żądanie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie tej ustawy. Co za tym, zdaniem organu I instancji brak jest podstawy prawnej do rozpatrzenia wniosku Spółki o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, wykorzystywanej na prowadzenie działalności gospodarczej, co powoduje, że prowadzone postępowania administracyjne stało się bezprzedmiotowe. W związku z tym, w myśl uregulowania zawartego w art. 105 § 1 k.p.a. organ administracji publicznej wydał decyzję o umorzeniu postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00