Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 października 2015 r., sygn. II SAB/Kr 169/15

 

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 23 października 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Irla Sędziowie WSA Aldona Gąsecka-Duda WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 października 2015 r. sprawy ze skargi L. G. i P. G. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Starostę [...] w przedmiocie załatwienia wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności I. stwierdza przewlekłość prowadzenia postępowania; II. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa; III. zasądza od Starosty Powiatu [...] solidarnie na rzecz skarżących L. G. i P. G. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania. WSA/wyr.1a - sentencja wyroku (tryb uproszczony)

Uzasadnienie

L. G. i P. G. w dniu 20 sierpnia 2015 r. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na przewlekłość postępowania prowadzonego przez Starostę w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących działki nr [...] i [...], domagając się stwierdzenia przewlekłego prowadzenia postępowania oraz stwierdzenia, że przewlekłość ta miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa.

W uzasadnieniu skargi skarżący wskazali, że w dniu 5 grudnia 2014 r. złożyli wniosek o przekształcenie ww. prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, a Starosta pismem z dnia 22 grudnia 2014 r. wyznaczył termin do załatwienia sprawy na dzień 31 marca 2015 r. Skarżący w dniu 20 maja 2015 r. wnieśli zażalenie na przewlekłe prowadzenie postępowania, a Wojewoda postanowieniem z dnia 1 lipca 2015 r. uznał to zażalenie za nieuzasadnione. Dnia 8 lipca 2015 r. Starosta wydał w sprawie decyzję. W ocenie skarżących organ I instancji naruszył zasadę szybkości postępowania, a sprawa ta w sposób opieszały była prowadzona przez okres 9 miesięcy. Niezasadnym było wyznaczanie biegłego celem wykonania operatu szacunkowego, a samo wezwanie wnioskodawców do potwierdzenia przesłanek przekształcenia nastąpiło 15 lipca 2015 r. (powinno być 11 maja 2015 r.) i to kilka miesięcy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2015 r. Starosta naruszył zasadę takiego skoncentrowania materiału dowodowego w tej sprawie, aby jak najszybciej mogła być wydana decyzja. W ocenie skarżących wielce wątpliwym było wyznaczanie biegłego w tej sprawie celem sporządzenia operatu szacunkowego, skoro wartość przedmiotowych nieruchomości wynikała z aktualizacji opłaty z tytułu użytkowania wieczystego ustalonej w decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 6 października 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00