Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 października 2015 r., sygn. I SA/Kr 1009/15
|Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie | w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Sędzia: WSA Paweł Dąbek, Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant: sekr. sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2015 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Suchej Beskidzkiej na uchwałę Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 18 grudnia 2012 r. Nr XXIV/256/2012 w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości oraz w sprawie wykazu dokumentów potwierdzających dane zawarte w deklaracji w zakresie punktu 6, 7, 8 i 9 rubryki C podrubryki C 1, rubryki F oraz rubryki G w części dotyczącej oświadczenia o odpowiedzialności karnej oraz wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w załączniku do niniejszej uchwały - stwierdza nieważność uchwały w zaskarżonej części -
Uzasadnienie
W dniu 18 marca 2015 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wpłynęła za pośrednictwem organu skarga Prokuratora Rejonowego w Suchej Beskidzkiej na uchwałę Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z dnia 18 grudnia 2012 r. Nr XXIV/256/2012 w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości oraz w sprawie wykazu dokumentów potwierdzających dane zawarte w deklaracji .
Przedmiotowej uchwale Prokurator zarzucił naruszenie art. 18 ust. 2 pkt 8 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 6n ust. 1 - 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności.
W uzasadnieniu skargi podniesiono, że Rada Miejska w Makowie Podhalańskim podjęła powyższą uchwałę stanowiącą akt prawa miejscowego na podstawie wskazanych przepisów, jednak jej część zawiera istotne wady wynikające z przekroczenia delegacji ustawowej i które - gdyby tylko je wyeliminować - uniemożliwiłyby zastosowanie pozostałej części uchwały. Tym samym, w opinii Prokuratora, należy unieważnić całą uchwałę.