Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 września 2015 r., sygn. IV SA/Wa 1744/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tomasz Wykowski (spr.), Sędziowie sędzia WSA Jakub Linkowski, sędzia WSA Marzena Milewska-Karczewska, Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 września 2015 r. sprawy ze skargi D. M. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy oddala skargę
Uzasadnienie
I. Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej "Sądu") decyzją z [...] lipca 2014 r. Nr [...] (dalej "zaskarżona decyzja") Rada do Spraw Uchodźców (dalej również "Rada"), po rozpatrzeniu odwołania D. M. (dalej również "skarżący" lub "cudzoziemiec") od decyzji z [...] maja 2014 r. Nr [...] Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (dalej również "Szef") w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy, utrzymała decyzję Szefa w mocy.
II. Stan sprawy, poprzedzający wydanie zaskarżonej obecnie decyzji Rady, przedstawia się w sposób następujący:
1. D. M., obywatel R. deklarujący narodowość [...] w dniu 10 października 2012 r. złożył wniosek o nadanie statusu uchodźcy z uwagi na prześladowania zagrażające jego życiu. Jednocześnie cudzoziemiec oświadczył, że był raz zatrzymany i pobity. Dodał, że nie brał udziału w działaniach wojennych, nigdy nie był aresztowany lub skazany wyrokiem sądu. Nie było prowadzone przeciwko niemu żadne postępowanie sądowe lub administracyjne. Nie należał do żadnej organizacji politycznej, kulturalnej, społecznej i etnicznej. Jest zdrowy, nie miał poważnych i przewlekłych chorób lub operacji, jest w pełni sprawy.
2. Decyzją z [...] listopada 2012 r. Szef umorzył postępowanie w sprawie o nadanie statusu uchodźcy wobec nie stawienia się cudzoziemca w ośrodku dla cudzoziemców w terminie 2 dni od dnia złożenia wniosku. Decyzją z [...] lipca 2013 r. Szef uchylił powyższą decyzję i podjął postępowanie na nowo.
3. Podczas wywiadu statusowego skarżący zeznał, że opuścił kraj pochodzenia ([...]) ponieważ w październiku 2012 r. został zabrany przez milicjantów i przewieziony w bliżej nieokreślone miejsce. Przetrzymywano go w piwnicy i przesłuchiwano. Pytano o M. M., jego ciotecznego brata, który brał udział w działaniach wojennych i zaginął w 1999 lub 2000 r. Wówczas namawiano cudzoziemca do współpracy w poszukiwaniu terrorystów oraz żądano podpisania jakichś dokumentów. Po kilkunastu godzinach presji psychicznej cudzoziemiec podpisał dokumenty i w dniu 4 października 2012 r. został zwolniony. Następnie w dniu 6 października 2012 r. wraz z matką L. E. wyjechał z C. O działaniach funkcjonariuszy milicji nie poinformował miejscowych organów sprawiedliwości w celu wyjaśnienia sprawy.