Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 listopada 2014 r., sygn. IV SA/Wa 1368/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alina Balicka, Sędziowie sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.), sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Przesław, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2014 r. sprawy ze skargi A. T. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy - oddala skargę -
Uzasadnienie
Skarżąca - A. T. w dniu 18 stycznia 2013 r. zwróciła się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z wnioskiem o nadanie jej statusu uchodźcy, wskazując, iż "wyjechałam z [...] ponieważ mój mąż zaginął w czasie zamieszek w [...] i od tamtej pory nie mam spokoju gdzie mieszkam. Ciągle pytają gdzie jest mąż, gdzie zaginął nie mam siły wysłuchiwać ciągłych obelg. Zmuszają do wyjazdu z [...]. Dlatego przyjechałam do Polski.". Podała, że w kraju pochodzenia była prześladowana, nie brała udziału w działaniach wojennych, była poddawana przemocy psychicznej "po tym jak zaginął mąż grożą mi z milicji, straszą". Skarżąca nigdy nie była aresztowana ani sądzona, nie zadeklarowała przynależności do żadnej organizacji o charakterze politycznym, religijnym, kulturalnym, społecznym czy politycznym.
Podczas przesłuchania w dniu 28 maja 2013 r. skarżąca potwierdziła wcześniejsze oświadczenia, dotyczące powodów opuszczenia kraju pochodzenia. Poinformowała, że nie podejmowała prób odnalezienia męża i nie składała oficjalnego zawiadomienia w tej sprawie. W [...] czuła się prześladowana na tle narodowościowym. Powołała się na wydarzenia jakie miały mieć miejsce w 1988 r. oraz na sytuację z lat 2004-2005 tj. na ogólną sytuację niechęci i wrogości, która nie była skierowana bezpośrednio wobec skarżącej. Oświadczyła, że osobiście doświadczyła nękania ze strony sąsiadów, którzy dopytywali o męża. Podała, że była poddawana przemocy psychicznej, czuła presję na tle narodowościowym i z tego powodu miała problemy zdrowotne. Jako powód opuszczenia kraju pochodzenia powołała się na względy ekonomiczne i psychiczne.