Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 marca 2016 r., sygn. IV SA/Wa 1427/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Grzegorz Rząsa, Sędziowie sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant sekr. sąd. Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2016 r. sprawy ze skargi H. D. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy oddala skargę
Uzasadnienie
H. D. ("skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] marca 2015r., utrzymującą w mocy decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2015 r., którą odmówiono skarżącemu nadania statusu uchodźcy i udzielenia ochrony uzupełniającej.
Stan sprawy przedstawia się następująco:
Decyzją z dnia [...] lutego 2015 r. Szef Urzędu do Spraw Uchodźców odmówił skarżącemu nadania statusu uchodźcy i udzielenia ochrony uzupełniającej, stwierdzając, że cudzoziemiec nie wskazał okoliczności, które uprawniałyby go do otrzymania statusu uchodźcy na terytorium Polski. Skarżący jako powód wystąpienia z przedmiotowym wnioskiem wskazał chęć zalegalizowania swojego pobytu na terytorium Polski ze względów natury osobistej - nie chce aby jego syn trafił do wojska. Organ uznał, że głównym motywem wyjazdu cudzoziemca z kraju pochodzenia była chęć poprawienia swojej trudnej sytuacji osobistej oraz bytowej, i że jest on osobą poszukującą lepszego życia, a nie uchodźcą potrzebującym ochrony drugiego, bezpiecznego kraju. W przypadku skarżącego nie istnieje uzasadniona obawa przed prześladowaniem w rozumieniu ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Organ podkreślił przy tym, że migrantem jest osoba, która z przyczyn innych niż zawarte w Konwencji Genewskiej z 1951 r. dobrowolnie opuszcza swój kraj w celu osiedlenia się w innym miejscu. Motywację może tu stanowić chęć zmiany lub przeżycia przygody, względy rodzinne albo inne o charakterze osobistym. Jeśli przyczyny tego stanu są wyłącznie ekonomiczne osoba taka jest migrantem ekonomicznym, a nie uchodźcą. Na tej podstawie organ uznał skarżącego za migranta.