Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 września 2015 r., sygn. II SA/Po 6/15

 

Dnia 09 września 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Kwiecińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 sierpnia 2015 roku sprawy ze skargi B. M. na uchwałę Rady Gminy K. z dnia (...) roku Nr (...) w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, II. zasądza od Gminy K. na rzecz skarżącego kwotę (...),- zł (...) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wniesioną w dniu (...) grudnia 2014 r. (data wpływu do organu) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargą, B. M. zaskarżył uchwałę Rady Miasta i Gminy K. z dnia (...) września 2014 r., nr (...) w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego częściowej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów wsi Ł. i części wsi W. na obszarze obejmującym działki o numerach ewidencyjnych: (...), (...), (...), (...), (...), (...).

W uzasadnieniu skargi wyjaśniono, że skarżący - właściciel działek objętych przedmiotowym planem miejscowym, w toku prowadzonej procedury planistycznej określił pożądane przez niego przeznaczenie nieruchomości. I tak, w przypadku działki nr (...) nie wyraził on zgody na przeznaczenie - ziemia rolna z możliwością zalesienia, dla działki nr (...) żądał zastosowania określenia działka budowlana z umieszczeniem wyrzuconego z planu zagospodarowania przestrzennego budynku wraz budynkiem gospodarczym, natomiast dla działki nr (...) wyraził zgodę na zapis: teren zieleni urządzonej. Skarżący podniósł, że teren nieruchomości której jest właścicielem od samego początku był ziemią rolną, natomiast dom znajdował się na działce budowlanej. Również w Księdze Wieczystej działka nr (...) widnieje jako rola.

Następnie skarżący opisał korespondencję, jaką prowadził z Urzędem Gminy w K,, podczas której wskazywał swoje żądania, aby istniejący dom został ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, działka na której jest posadowiony była oznaczona jako działka budowlana, natomiast pozostała ziemia należąca do niego była ziemią rolną. Skarżący podkreślił, że po tym jak wskazał w Urzędzie Gminy, że w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy K., obszar wszystkich działek skarżącego, w tym działki nr (...) widnieje jako tereny leśne, Urząd Gminy zaczął dopasowywać plan zagospodarowania przestrzennego do istniejącego studium w ten sposób, że zastosowano zapis ziemia rolna z możliwością zalesienia. W ocenie skarżącego doszło tym samym do niezgodności zapisów planu miejscowego ze studium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00