Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Opolu z dnia 22 września 2015 r., sygn. II SA/Op 259/15

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska (spr.) Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w dniu 22 września 2015 r. na rozprawie sprawy ze skargi A z siedzibą w [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 26 lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie warunków zabudowy terenu postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 27 sierpnia 2014 r. A, powołując się na art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., poz. 647, z późn. zm.- zwanej dalej ustawa lub upzp), zwróciło się do Burmistrza Dobrodzienia o zawieszenie postępowania administracyjnego - do dnia 10 stycznia 2015 r. - w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie fermy norek o maksymalnej obsadzie do 38 DJP w miejscowości [...], przy ul. [...] na działkach nr a, b, c i d w gminie [...]. Podniosło, że dla terenu, na którym ma być realizowana przedmiotowa inwestycja, wskazane jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co pozwoli na optymalne określenie uwarunkowań planistycznych dla realizacji fermy norek, jak również będzie poprzedzone sporządzeniem prognozy oddziaływania na środowisko dla miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Powyższe umożliwi nadto wyczerpująco określić zasady wynikające z takich zagadnień jak: ochrona środowiska, ład przestrzenny z uwzględnieniem zasad obowiązujących w aktualnym studium uwarunkowań zagospodarowania miasta i gminy [...].

W wyniku rozpoznania wniosku, postanowieniem z dnia 7 listopada 2014 r., znak [...], Burmistrz Dobrodzienia, działając na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego Dz. U. z 2013 r., poz. 267 z późn. zm.- zwanej dalej K.p.a.) i w związku z art. 62 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, odmówił zawieszenia postępowania administracyjnego w przedmiotowej sprawie. Uzasadniając swoje stanowisko organ odwołał się do treści art. 14 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, po czym wyjaśnił, że w celu ustalenia przeznaczenia terenów oraz określenia sposobów ich zagospodarowania i zabudowy rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wniosek A został przeanalizowany na sesjach Rady Miejskiej w dniu 11 września 2014 r., a następnie w dniu października 2014 r., gdzie po dogłębnej analizie radni postanowili nie podejmować inicjatywy uchwałodawczej w celu przystąpienia do opracowania planu miejscowego. Uznano bowiem, że procedura planistyczna trwa ponad 9 miesięcy i nie jest możliwe uchwalenie planu do 15 stycznia 2015 r., zatem zawieszanie postępowania mija się z celem. W postanowieniu strona została pouczona o możliwości wniesienia zażalenia za pośrednictwem Burmistrza Dobrodzienia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00