Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 sierpnia 2015 r., sygn. II SA/Wr 423/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Halina Kremis Sędzia WSA Alicja Palus Protokolant: Starszy asystent sędziego Katarzyna Grott po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 sierpnia 2015 r. sprawy ze skargi W. Oddział Regionalny we W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu użytkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. Nr [...], wydanym na podstawie art. 219 w związku z art. 217 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postepowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), zwanej dalej "k.p.a.", Prezydent W. odmówił wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu użytkowego 3LU przy pl. [...] we W.. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ I instancji wskazał, że w lokalu znajduje się "nieczynny ciąg komunikacyjny (schody)". Schody te, prowadzące do piwnicy, nie wchodzą w skład lokalu i stanowią część wspólną budynku, podobnie jak pięć pomieszczeń znajdujących się na kondygnacji piwnic. Pomieszczenia te uprzednio dostępne z lokalu użytkowego na parterze (3LU), po zlikwidowaniu ciągu komunikacyjnego przez schody stały się niedostępne dla współwłaścicieli nieruchomości przy pl. [...]. W celu wyjaśnienia dostępności części wspólnej budynku dla współwłaścicieli zwrócono się w dniu 14 listopada 2013 r. do wnioskodawcy. Ostatecznie w dniu 20 grudnia 2013 r. wpłynęło pismo z oświadczeniem właściciela lokalu stwierdzające brak możliwości określenia sposobu dojścia do pomieszczeń w piwnicy, które zostały wydzielone w sposób trwały.

Jak wskazał Prezydent, zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwala na stwierdzenie, że pomieszczenia piwnic, stanowiące część wspólną budynku, pozostają niedostępne dla współwłaścicieli, a jedyny dostęp do nich, uprzednio prowadzący przez lokal użytkowy 3LU został zlikwidowany w związku z przeprowadzoną przebudową lokalu, która ponadto nie uwzględniała wymagań zawartych w przepisach prawa budowlanego (brak pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych). Elementy wspólne budynku służą do użytku ogółu właścicieli samodzielnych lokali, posiadających w nich określony udział. Zamknięcie dostępu do piwnic w sposób trwały nie pozwala na korzystanie przez współwłaścicieli z przysługującemu im prawa. O tym, co należy do elementów wspólnych budynku decyduje ustawa o własności lokali, jednak zakres współwłasność może być modyfikowany przez umowę o ustanowieniu własności lokali. W tym przypadku piwnice są elementem wspólnym. Wobec powyższego uznano, że wyodrębnienie lokalu użytkowego 3LU w budynku przy pl. [...] we W. nie powinno nastąpić do czasu uregulowania stanu prawnego piwnic.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00