Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 sierpnia 2015 r., sygn. III SA/Kr 1923/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Barbara Pasternak (spr.) WSA Janusz Kasprzycki Protokolant st. ref. Urszula Czerwińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2015 r. sprawy ze skargi A. Ł. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia 12 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie ewidencji gruntów skargę oddala.

Uzasadnienie

Starosta decyzją z dnia [...] 2014 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. nr 193, poz. 1287 ze zm.), § 46 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. nr 38, poz. 454 ze zm.) oraz art. 104 kpa, odmówił aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków w zakresie położenia punktów granicznych i przebiegu granicy ewidencyjnej działek nr [...] i nr [...] od strony działek nr [...]. Nr [...], nr [...], nr [...] i nr [...] oraz zmiany danych ewidencyjnych określających pole powierzchni i pole powierzchni użytków gruntowych w działkach nr [...] i nr [...] (bez zmiany powierzchni działek nr [...], [...], nr [...], nr [...] i nr [...]). Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego nie uwzględnił odwołania A. Ł. i decyzją z dnia 12 września 2014 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa oraz art. 7b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Decyzje powyższe zostały wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym:

A. Ł. wystąpiła z wnioskiem o aktualizację danych ewidencyjnych dotyczących działek nr [...] i nr [...], których jest współwłaścicielką, położonych w obrębie ewidencyjnym G jedn. ew. U. Po przedłożeniu mapy uzupełniającej z bieżącej aktualizacji ewidencji gruntów, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz zapoznaniu stron postępowania z zebranym materiałem dowodowym w dniu 19 kwietnia 2013 r. została wydana decyzja Starosty, które jednak została uchylona przez organ odwoławczy. Przy ponownym rozpatrywaniu sprawy A. Ł. została wezwana do przedłożenia opracowania geodezyjnego i kartograficznego spełniającego standardy w zakresie geodezji i kartografii. Mimo dwukrotnego przesunięcia terminu załatwienia sprawy (ostateczny termin wyznaczony został na dzień 31 maja 2014 r.), dokumentacja taka nie została złożona. W takiej sytuacji Starosta uznał, że nie było możliwe dokonanie wnioskowanej przez A. Ł. aktualizacji danych ewidencyjnych. W odwołaniu od powyższej decyzji A. Ł. zarzuciła naruszenie przez organ § 45 ust. 1 i § 46 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, polegające na niewłaściwym zastosowaniu, skutkujące odmową aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków w zakresie położenia punktów granicznych i przebiegu granicy ewidencyjnej działek nr [...] i [...] od strony działek nr [...], [...], [...], i [...] oraz zmiany danych ewidencyjnych określających pole powierzchni i pole powierzchni użytków gruntowych. Zdaniem odwołującej się dokumentacja złożona przez uprawnionego geodetę - J. S. była wystarczająca dla pozytywnego rozstrzygnięcia jej wniosku. Ponadto zarzucono, że Starosta nie wykorzystał dokumentacji wytworzonej w postępowaniu scaleniowym a także nie zastosował się do wskazań zawartych w decyzji organu odwoławczego z dnia [...] 2013 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00