Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. II SAB/Wr 4/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Protokolant: Starszy asystent sędziego Katarzyna Grott po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi D.W. i M.W. na bezczynność i przewlekłość Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w T. w przedmiocie wykonania decyzji D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. Nr [...] I. umarza postępowanie sądowe w przedmiocie bezczynności; II. stwierdza, że postępowanie prowadzone było w sposób przewlekły, a przewlekłość miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. wymierza Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w T. grzywnę w wysokości 1000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych); IV. zasądza od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w T. na rzecz strony skarżącej kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu poniesionych kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 20 grudnia 2012 r. D. i M.W. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w T. polegającą na niewykonaniu decyzji DWINB we W. Nr [...], decyzji Nr [...], postanowienia DWINB Nr [...], postanowienia Nr [...] oraz niewydaniu merytorycznych decyzji do zgłoszeń inwestycji na działce 26/1 w N.D.. W związku z czym skarżący wnieśli o stwierdzenie rażącego naruszenia prawa art. 37 § 2 k.p.a. i wymierzenie organowi kary grzywny w wysokości najwyższej przewidzianej prawem. We wszystkich sprawach brak było pozwoleń na budowę i aktów własności. Powodem takiego stanu sprawy był fakt, że Państwo Z. nie mieli żadnej działki w tym miejscu gdzie obecnie je zajmują, lecz mieli posesję przy obwodnicy w T., a po 1992 r. bezprawnie zajęli posesje wraz z budynkami po byłym PGR.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II dnia 7 stycznia 2013 r. skarżący zostali wezwani do usunięcia braków formalnych skargi w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi (art. 58 § 1 pkt 3 u.p.s.a.) przez sprecyzowanie czego dotyczy bezczynność organu i podjęcie jakiego aktu bądź czynności domagają się od organu pozostającego w bezczynności. Skarżący zostali również pouczeni o treści art. 3 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00