Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Lu 1193/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca), Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia WSA Jacek Czaja, Protokolant Starszy referent Agnieszka Wojtas, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi I. D. i G. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...]października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie uznania nieruchomości za mienie gromadzkie I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2012 r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz I. D. i G. D. kwotę 457 ( czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]. Starosta Z. na podstawie art. 3 i 8 ust.1 ustawy z dnia 29 czerwca 1963r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych po rozpoznaniu wniosku Wójta [...] Z. stwierdził, że działka nr [...] o powierzchni [...] położona w obrębie C. M. gmina S. Z. stanowi mienie gromadzkie.

W dniu 20 lipca 2012r. wniosek o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji wnieśli Irena i G. D.. Stwierdzili, że są właścicielami działek nr [...] i [...] bezpośrednio sąsiadujących ze wspomnianą działka, stanowiąca rów. Był on częścią ich działki, nie stanowił odrębnej działki i nie posiadał numeru geodezyjnego. Od czasu zakupu nieruchomości zajmowali się jego koszeniem. Podkreślali, że rów nie stanowi urządzenia melioracyjnego, wyłączono go z ewidencji urządzeń melioracyjnych w 1978r. Ponowne sprowadzenie do niego wody grozi zalaniem ich budynków. Przekonywali, że na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne i rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków stali się jej właścicielami.

Decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji powołując się na brak po stronie wnioskodawców interesu prawnego. Podano, że wspomniana decyzja nie rozstrzyga bezpośrednio o ich prawach i obowiązkach, ani nie oddziałuje na ich prawa i obowiązki. W ewidencji gruntów i budynków nie ma żadnego dokumentu wskazującego na to, że są właścicielami działki lub byli w jej posiadaniu. Kwestia, czy przysługuje im prawo własności nie należy do organów administracji publicznej, ale do sądu powszechnego. Nie można zatem podzielić poglądu, że skoro działka nie stanowiła mienia gromadzkiego, to może być ich wyłączną własnością .

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00