Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Gd 202/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Mariola Jaroszewska, Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Maria Flisikowska, po rozpoznaniu w Gdańsku na rozprawie w dniu 24 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi P. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 17 lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie wstrzymania użytkowania i przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez P. W. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku jest decyzja Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 17 lutego 2015 r. uchylająca w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 listopada 2014 r., orzekającą o braku podstaw do wstrzymania użytkowania, nałożenia obowiązku przedstawienia w wyznaczonym terminie dokumentów, o których mowa w art. 71 ust. 2 Prawa budowlanego, i przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej przy ul. S. w G., oraz przekazująca sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia.

Do wydania przedmiotowej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Pismem z dnia 18 czerwca 2014 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku mieszkalnego przy ul. S. w G.

Następnie organ wyznaczał terminy oględzin na dzień 10 lipca 2014 r. i 31 lipca 2014 r. Oględzin w tych terminach jednakże nie przeprowadzono, gdyż skarżący wniósł o przełożenie terminu wyznaczonego na 10 lipca 2014 r. z powodu wyjazdu, zaś w dniu 31 lipca 2014 r. nie udostępnił terenu posesji. Natomiast podczas przeprowadzonych w dniu 11 września 2014 r. oględzin organ nie dokonał jednoznacznych ustaleń wskazujących na zmianę sposobu użytkowania budynku. Organ wyjaśnił, że podjął wszelkie możliwe czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego i załatwienia sprawy, pomimo trudności w przeprowadzeniu oględzin. W szczególności zaś organ stwierdził, że nie zebrał niepodważalnych dowodów świadczących o zmianie sposobu użytkowania, tj. dowodów na podjęcie działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. W ocenie organu sprawa jest wynikiem konfliktu sąsiedzkiego. Organ uznał, że udostępnione przez strony dowody, w tym także przesłane przez uczestniczki postępowania zdjęcia, nie świadczą o zmianie sposobu użytkowania budynku jednorodzinnego na pensjonat. Również stwierdzone przez organ fakty, takie jak parkowanie samochodów przez osoby nieznane mieszkańcom ulicy, wchodzenie na posesję skarżącego z bagażami czy też zamieszczanie na portalach internetowych oferty wynajmu, nie potwierdzają w sposób nie budzący wątpliwości, że miała miejsce zmiana sposobu zużytkowania. Tym bardziej, że skarżący stwierdził, że osoby na zdjęciach to jego znajomi, rodzina, rodzice dzieci zaprzyjaźnionych z ich dzieckiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00