Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 maja 2015 r., sygn. III SA/Wa 2932/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2015 r. sprawy ze skargi R. P. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) stwierdza, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z 30 czerwca 2014r. Minister Finansów, po rozpatrzeniu zażalenia Skarżącego R.P. utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z [...] września 2013r. o oddaleniu skargi na czynność egzekucyjną.

Postanowienie zostało oparte na następująco ustalonym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. na podstawie tytułów wykonawczych nr [...], [...] i [...] obejmujących zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za 2005r. wszczął egzekucję do majątku Zobowiązanego - R. P. Zawiadomieniem z 18 marca 2013r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. dokonał zajęcia wierzytelności Skarżącego z tytułu zwrotu kwoty kosztów postępowania sądowego u Dyrektora Izby Skarbowej w L. Odpis w/w zawiadomienia doręczono Skarżącemu 28 marca 2013r.

Pismem z 5 kwietnia 2013r., uzupełnionym pismem z 14 kwietnia 2013r., Skarżący wniósł skargę na czynność egzekucyjną dokonaną ww. zawiadomieniem z 18 marca 2013r. W skardze podniósł, że dokonanie zaskarżonej czynności egzekucyjnej było bezprawne, gdyż zajęte koszty sądowe zasądzone były w wyroku, który uchylał decyzję, na poczet której dokonano zajęcia.

W dniu 12 września 2013r. Dyrektor Izby Skarbowej w L. rozpoznał wniesioną skargę na czynność egzekucyjną i wydał postanowienie, którym oddalił skargę jako nieuzasadnioną. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, czynności zajęcia wierzytelności z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego dokonano zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012r. poz. 1015 ze zm.; dalej: "u.p.e.a.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00