Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 maja 2015 r., sygn. III SA/Wa 2530/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (sprawozdawca), sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2015 r. sprawy ze skargi R. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2012 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. decyzją z dnia [...] grudnia 2013r., określił R. L. (dalej: "Skarżący" lub "Strona") zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2012 roku.
Z uzasadnienia decyzji wynika, że w okresie objętym postępowaniem kontrolnym w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2012r., Skarżący prowadził działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży telefonów i akcesoriów komórkowych, przenośnego sprzętu audio, laptopów oraz świadczeniu usług (m.in. napraw sprzętu komputerowego, usuwania blokad sim-lock). Strona w okresie styczeń-grudzień 2012r. nie była zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz nie składała deklaracji VAT- 7 za ww. miesiące.
DUKS wskazał, że na podstawie przedłożonych dokumentów oraz wyjaśnień Skarżącego z dnia 24 kwietnia 2013r. stwierdził, że Skarżący ewidencjonował obrót ze sprzedaży w ewidencji przychodów. Wpisów do ww. ewidencji dokonywał na podstawie prowadzonych dziennych zestawień sprzedaży nieudokumentowanej oraz wystawionych rachunków sprzedaży. Podkreślił, że z wyjaśnień złożonych przez Stronę w dniu 24.04.2013r. wynika, że: sprzedaż telefonów i akcesoriów komórkowych, laptopów prowadziła, oprócz sprzedaży stacjonarnej w punkcie mieszczącym się w W., przy ul. [...], również za pośrednictwem portalu aukcyjnego [...], z wykorzystaniem konta użytkownika "[...]", do sprzedaży internetowej wykorzystywała rachunek bankowy w [...], towary ze sprzedaży internetowej były dostarczane za pośrednictwem [...] i [...], utargi ze sprzedaży, zarówno gotówkowe, jak i wpłacone przelewem na konto bankowe wpisywała do ewidencji przychodów, a wystawiane rachunki ujmowała w oddzielnej pozycji ewidencji przychodów. Ponadto, na podstawie informacji pochodzących z systemu [...] przesłanych przy piśmie Grupy [...] Sp. z o.o. z dnia 27 sierpnia 2013r. zapisanych na płycie CD-R, organ kontroli stwierdził, że Strona korzystając z nicku "[...]", w 2012r. zawarła 282 transakcje sprzedaży towaru o łącznej wartości 310.256 zł.