Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 maja 2015 r., sygn. II SA/Wa 2264/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Dąbrowska Sędziowie WSA Andrzej Kołodziej (spr.) Ewa Grochowska - Jung Protokolant straszy sekretarz sądowy Aneta Duszyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2015 r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego - oddala skargę -

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji decyzją Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2014 r., na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 w związku z art. 157 § 1 i art. 158 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), stwierdził nieważność rozkazu personalnego nr [...] Komendanta wojewódzkiego policji w [...] z dnia [...] września 1998 r. w sprawie ustalenia P. M. wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia. Na podstawie art. 108 § 1 Kpa decyzji nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu podał, iż wskazany rozkaz personalny nr [...] został wydany bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa. Analiza stanu prawnego obowiązującego w dniu jego wydania wskazuje, że nie istniały wówczas unormowania prawne, które mogłyby stanowić podstawę wydania decyzji administracyjnej w przedmiocie ustalenia policjantowi wysługi lat. Obowiązujące wtedy zarządzenie nr 29 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 czerwca 1997 r. w sprawie przebiegu służby, praw i obowiązków policjantów, zawieszania w czynnościach służbowych oraz zaliczania okresów służby i pracy do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego, nie dawały także podstaw do ustalenia w drodze decyzji administracyjnej terminu nabycia przez policjanta prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat oraz procentowej jego wysokości. Ponadto wymienione rozporządzenie w § 74 ust. 2 pkt 3 stanowiło, iż do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia policjantów wlicza się zakończone okresy zatrudnienia wykonywanego w pełnym wymiarze czasu pracy; okresy pracy wykonywanej równocześnie w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku sumuje się. Natomiast w okresie od [...] stycznia 1996 r. P. M. świadczył pracę wyłącznie w wymiarze ½ czasu pracy, co powoduje, ze zaliczenie tego okresu do wysługi lat nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00