Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 maja 2015 r., sygn. III SA/Wa 2388/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Anna Sękowska, Sędziowie sędzia WSA Beata Sobocha (sprawozdawca), sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2015 r. sprawy ze skargi I. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 kwietnia 2014 r. nr IPPP3/443-38/14-2/SM w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Skarżąca - I. M. W., zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że na podstawie umowy darowizny z dnia [...] lipca 2006 r. Skarżąca nabyła nieruchomość gruntową wraz z budynkiem mieszkalnym oraz z chlewem i oborą. Całość nieruchomości stanowi gospodarstwo rolne, na które składają się trzy działki o nr [...],[...] i [...]. Przedmiotowa nieruchomość objęta jest jedną księgą wieczystą nr [...]. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonego dla miasta G. część nieruchomości przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową o średniej intensyfikacji budowy, część pod działalność usługowo-produkcyjną, a część nieruchomości pozostaje przeznaczona na tereny zieleni oraz użytki rolne. Skarżąca nie podjęła żadnych działań mających na celu zmianę przeznaczenia wynikającego z planu zagospodarowania przestrzennego.
Skarżąca nie prowadzi działalności gospodarczej w Polsce, ani w Niemczech. Nie jest również podatnikiem podatku VAT w Niemczech. Nieruchomość jest częściowo przedmiotem umowy dzierżawy zawartej z osobą prowadzącą działalność rolniczą. Skarżąca wydzieliła z przedmiotowej nieruchomości kilka działek, które w części zostały zbyte w 2013. Skarżąca planuje sprzedaż wszystkich posiadanych działek. Skarżąca nie planuje zakupu innych działek celem ich odsprzedaży - jej działania w Polsce są nakierowane wyłącznie na sprzedaż nieruchomości należących do jej majątku prywatnego. Środki pozyskane ze sprzedaży nie będą wykorzystywane do prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej w innym zakresie niż sprzedaż nieruchomości. Dalszy podział działek a następnie ich sprzedaż wymaga zapewnienia im nowego dostępu do drogi publicznej. Oznacza to, że dotychczasowy model sprzedaży ograniczający się do prostego podziału posiadanej nieruchomości na mniejsze działki (bez konieczności podejmowania innych czynności) nie może być kontynuowany ze względów prawnych.