Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 maja 2015 r., sygn. III SAB/Kr 13/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Bociąga (spr.) Sędziowie WSA Halina Jakubiec WSA Barbara Pasternak Protokolant starszy referent Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2015 r. sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej "A" na bezczynność Burmistrza Miasta G. w przedmiocie kosztów postępowania rozgraniczeniowego I. stwierdza bezczynność Burmistrza Miasta G., II. zobowiązuje Burmistrza Miasta G. do wydania postanowienia w terminie jednego miesiąca od dnia zwrotu akt z prawomocnym wyrokiem, III. stwierdza, że bezczynność Burmistrza Miasta G. nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

Spółdzielnia Mieszkaniowa "A" w G pismem z dnia 5 lutego 2015 r. wniosła skargę na bezczynność Burmistrza Miasta G w przedmiocie wydania postanowienia rozstrzygającego o kosztach postępowania rozgraniczeniowego.

W uzasadnieniu strona skarżąca wskazała, że Burmistrz Miasta G prowadził postępowanie w sprawie rozgraniczenia nieruchomości położonej w G oznaczonej jako działka ewidencyjna [...] będącej współwłasnością A. i M. W. Postępowanie to zakończyło się decyzją Burmistrza Miasta G z dnia 12 lutego 2014 r. Pomimo wydania decyzji o rozgraniczeniu do chwili obecnej Burmistrz Miasta G nie wydał postanowienia o ustaleniu kosztów postępowania rozgraniczeniowego. Spółdzielnia kilkakrotnie zwracała się do Burmistrza o wydanie tego postanowienia, a ponadto złożyła zażalenie na bezczynność organu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO postanowieniem z dnia 28 stycznia 2015 r. uznało zażalenie za nieuzasadnione.

Spółdzielnia Mieszkaniowa "A" stwierdziła, że zgodnie z art. 30 ust. 1 i art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne organem przeprowadzającym rozgraniczenie z urzędu lub na wniosek strony jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), a czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Nie budzi zatem wątpliwości, że koszty czynności związanych z rozgraniczeniem należą do kosztów postępowania administracyjnego Mając na uwadze powyższe unormowania prawne, strona skarżąca uznała, że orzeczenie w przedmiocie kosztów pomiarów geodezyjnych wykonanych w postępowaniu rozgraniczeniowym toczącym się przed organem administracji publicznej nie może być przedmiotem rozstrzygnięcia przez sąd powszechny. Są to bowiem koszty postępowania administracyjnego, o których orzeka organ administracji. Pomiędzy zaś stronami postępowania rozgraniczeniowego a geodetą wykonującym czynności ustalenia przebiegu granic nie zostaje zawiązany żaden stosunek prawny rodzący obowiązek zapłaty. W ocenie strony skarżącej skoro w sprawie została wydana decyzja o rozgraniczeniu, a Burmistrz Miasta G do chwili obecnej nie rozstrzygnął kwestii kosztów tego postępowania, to jednoznacznie pozostaje on w bezczynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00