Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Wa 2155/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant starszy referent Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi Z. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 marca 2014 r. nr IPPB2/415-4/14-2/MG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Z. G. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżący Z. G. zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.; dalej "O.p."), dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia przymusowego lub automatycznego, a także dobrowolnego udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w zamian za udziały spółki przejmowanej.

We wniosku wskazał, że jest polskim rezydentem podatkowym opodatkowanym w Polsce od całości swoich dochodów (przychodów). Jest jedynym udziałowcem spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze, będącej rezydentem podatkowym Cypru ("spółka cypryjska"). Udziały w spółce cypryjskiej objął wnosząc wkład niepieniężny do tej spółki. Ponadto posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce ("spółka polska"). W niedalekiej przyszłości planowane jest połączenie spółki cypryjskiej i spółki polskiej w ten sposób, iż cały majątek spółki cypryjskiej zostanie przeniesiony na spółkę polską (połączenie przez przejęcie). W konsekwencji, spółka cypryjska zostanie wykreślona z rejestru i przestanie istnieć. Zgodnie z art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych (ksh) oraz art. 93 § 1 pkt 1 O.p. spółka przejmująca (tj. spółka polska) stanie się sukcesorem prawnym i podatkowym wszelkich praw oraz obowiązków spółki przejmowanej (tj. spółki cypryjskiej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00