Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Rz 1301/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Magdalena Józefczyk /spr./ Sędziowie WSA Ewa Partyka WSA Joanna Zdrzałka Protokolant sekretarz sądowy Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. spółka komandytowa na decyzję Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej -skargę oddala-
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A. sp. z o.o. z/s w [.] (dalej: "Spółka") jest decyzja Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [.] lipca 2014 r. nr [.] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej, którą wydano w następującym stanie sprawy:
W okresie od dnia 24 lipca do 3 sierpnia 2014 r. [.] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w [.] przeprowadził kontrolę w siedzibie Spółki w zakresie przestrzegania przepisów związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej w zakresie przewozów drogowych, w tym dotyczących czasu pracy kierowców. Na podstawie wyników kontroli utrwalonych w protokole nr [.], organ zawiadomił przedsiębiorcę o wszczęciu z urzędu postępowania w zakresie stwierdzonych naruszeń.
Decyzją z dnia [.] września 2012 r. nr [.],[.] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w [.] nałożył na Spółkę karę pieniężną w łącznej wysokości 25 000 zł za stwierdzone: przekroczenia maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu; przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy; skrócenie dziennego czasu odpoczynku; skrócenie tygodniowego czasu odpoczynku; przekroczenie całkowitego czasu prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni; nieuzasadnione użycie kilku wykresówek w ciągu tego samego 24-godzinnego okresu; dopuszczenie do wykonywania przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w cyfrowe urządzenie rejestrujące przez kierowcę nieposiadającego własnej, ważnej karty kierowcy; brak w okazanej wykresówce przepisowych wpisów; nieokazanie podczas kontroli w przedsiębiorstwie wykresówki, danych z karty kierowcy, z tachografu cyfrowego lub dokumentu potwierdzającego fakt nieprowadzenia pojazdu; naruszenie obowiązku wczytywania danych z karty kierowcy; naruszenie obowiązku wczytywania danych urządzenia rejestrującego. W podstawie prawnej organ powołał art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 847 z późn. zm.).