Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Po 786/14
Dnia 1 kwietnia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędzia WSA Maria Kwiecińska Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 marca 2015 roku sprawy ze skarg S. K. i W. K. oraz Spółki A sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2014 roku Nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargi
Uzasadnienie
Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] lipca 2013r. nr [...] na podstawie art. 59 ust. 1 i 2, art. 60 ust. 1 oraz art. 54 w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012, poz. 647) ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami w kondygnacji podziemnej (dwa budynki oznaczone symbolami A i B), przewidzianej do realizacji na działce nr geod. [...], arkusz [...], obręb P., położonej w P. przy ul. M.
W zakresie warunków i wymagań dotyczących ochrony i kształtowania ładu przestrzennego organ w oparciu o przeprowadzoną analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu ustalił linię zabudowy w odległości 15 m od frontowej granicy terenu (dotyczy to budynku A, drugi budynek usytuowany będzie w głębi działki).
Wielkość powierzchni zabudowy ustalono na maksymalnie 32 % w stosunku do powierzchni działki objętej wnioskiem, dla budynku A przyjęto powierzchnię maksymalnie 750 m², dla budynku B - 1.150 m². Dopuszczono zmianę powierzchni zabudowy o 5 % przy zachowaniu wskaźnika zabudowy ustalonego na maksymalnie 32 % powierzchni działki.
Szerokość elewacji frontowej dla budynku oznaczonego jako A, ustalono na maksymalnie 16 m od strony ul. M., dla budynku oznaczonego jako B - na maksymalnie 83 m. Nadto przyjęto, że elewacja budynku oznaczonego jako B winna być rozczłonkowana. Ustalone szerokości elewacji winny zachowywać odległości wynikające z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ze szczególnym uwzględnieniem warunków przesłaniania i nasłoneczniania.