Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Po 1162/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska (spr.) Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2015 r. sprawy ze skargi B. M. - M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy T. z dnia (...), nr (...), II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę (...),- (...) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Wójt Gminy T. decyzją z dnia (...) czerwca 2013 r., nr (...), działając na podstawie art. 36 ust. 4 i art. 37 ust. 1 i 6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2015, poz. 199), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) oraz uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ustalił opłatę planistyczną w wysokości (...) zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości położonej w miejscowości T., oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka (...) o powierzchni (...) m² oraz działka nr (...) o powierzchni (...) m² na skutek uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego gminy T.i zobowiązał do jej zapłaty B. M. - M. po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna.

W uzasadnieniu powyższej decyzji wyjaśniono, że zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustalił przeznaczenie działek nr (...) i (...) jako teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z zabudową usługową (symbol 61 MN/U). W 2011 r., a więc w okresie przed dniem wejścia w życie powołanego powyżej planu na przedmiotowym terenie nie było obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość, przed uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego była faktycznie użytkowana jako grunt rolniczy, niezabudowany. Równocześnie organ zwrócił uwagę, że przed upływem 5 lat od dnia wejścia w życie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mającego wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości, w dniu (...) lipca 2012 r., na podstawie aktu notarialnego Repertorium A (...) nastąpiło zbycie nieruchomości stanowiących działki nr (...) i (...), obręb T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00