Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Lu 68/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca), Sędzia WSA Robert Hałabis, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Asystent sędziego Bartłomiej Pastucha, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 marca 2015 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., znak: [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...]r., znak: [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz M.B. kwotę 747 (siedemset czterdzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 21 czerwca 2012 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpatrzeniu odwołania M. B. od decyzji Prezydenta Miasta L. z dnia 25 kwietnia 2012 r., znak: [...], odmawiającej ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji budowlanej polegającej na budowie czterech budynków mieszkalnych jednorodzinnych na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi [...] położonych przy ul. [...] w L. - utrzymało tę decyzję w mocy.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach sprawy.

W dniu 7 marca 2012 r. M. B. złożył w Urzędzie Miasta L. wniosek o ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji budowlanej polegającej na budowie czterech budynków mieszkalnych jednorodzinnych (jednokondygnacyjnych z poddaszem użytkowym) z ogrodami przydomowymi, drzewami i krzewami ozdobnymi na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi [...] położonych przy ul. [...] w L. We wniosku wskazano, że wjazd i wyjazd na działki objęte zamierzeniem inwestycyjnym odbywał się będzie "drogą prywatną z dojazdem do ul. [...]".

Organ pierwszej instancji decyzją z dnia 25 kwietnia 2012 r., znak: [...], odmówił wnioskodawcy ustalenia warunków zabudowy dla opisanej inwestycji, uznając, że nie spełnia ona przesłanki określonej w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Organ wskazał, że w obszarze analizowanym występuje zabudowa mieszkaniowa, która tworzy ciąg zabudowań mieszkalnych w strefie sąsiadującej bezpośrednio z ul. [...]. Linie istniejącej zabudowy mieszkaniowej przebiegają w odległości od pasa drogowego: nie mniejszej niż 24 m (budynek przy ul. [...] "x") i nie większej niż 80 m (budynek przy ul. [...] "y"). Zdaniem organu, planowana przez wnioskodawcę inwestycja jest położona poza aktualnym zasięgiem zabudowy mieszkaniowej obsługiwanej od ul. [...]. Biorąc pod uwagę usytuowanie tej nieruchomości w odległości przekraczającej 98 m od ulicy, wyznaczenie w jej obrębie obowiązującej linii nowej zabudowy, zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164 poz. 1588), jako kontynuacji linii zabudowy tego budynku, który znajduje się w większej odległości od pasa drogowego (tu 80 m), jest niemożliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00