Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Go 918/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Sędzia WSA Sławomir Pauter Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oraz stwierdzenia wydania decyzji z naruszeniem prawa oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2007 roku, znak [...] Burmistrz ustalił lokalizację inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie dwóch elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 4,0 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, położonych na części działek nr [...] położonych w [...].

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego zwróciło się "Stowarzyszenie [...]" wnioskując o wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności powyższej decyzji oraz dopuszczenia Stowarzyszenia do udziału w tym postępowaniu na prawach strony.

Uzasadniając wniosek o wszczęcie postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji Stowarzyszenie zarzuciło naruszenie przepisu art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2014 roku, poz. 518, dalej w skrócie u.g.n.) w związku z przepisem art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. poprzez wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, pomimo tego, że budowa takiej elektrowni nie mieści się w ogóle w kategorii celów publicznych wskazanych w przepisach. Zdaniem Stowarzyszenia decyzja taka nie powinna zostać wprowadzona do obrotu prawnego, gdyż lokalizacja takiego rodzaju inwestycji musi odbywać się z poszanowaniem zasad ładu przestrzennego oraz zachowaniem dotychczasowej funkcji terenu.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 roku Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji z dnia [...] grudnia 2007 roku, znak [...], z uwagi na upływ 12 miesięcy od dnia jej doręczenia i ogłoszenia oraz stwierdziło wydanie powyższej decyzji z naruszeniem prawa. Kolegium wskazało, że organ prowadził postępowanie na podstawie przepisów art. 50 i nast. ustawy planistycznej nadto nagłówek jak i treść decyzji czynią jednoznacznym, iż wydanie decyzji w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego było zrealizowanym zamiarem Burmistrza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00