Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Bk 957/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.),, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi W. S. na postanowienie P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie opłaty legalizacyjnej 1. oddala skargę, 2. przyznaje adwokatowi P. C. od Skarbu Państwa (Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku) kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych dwadzieścia groszy) tytułem wynagrodzenia za zastępstwo prawne skarżącego W. S. wykonane na zasadzie prawa pomocy.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] utrzymano w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] ustalające W. S. (powoływanemu dalej też jako: "Skarżący") opłatę legalizacyjną w wysokości 25.000 zł za samowolną rozbudowę budynku gospodarczego (kat. II obiektu budowlanego) o powierzchni zabudowy 78,88 m2, powierzchni użytkowej 58.71 m2, kubaturze 317 m3, zlokalizowanego na działce

nr geod. [...] przy ul [...]. w B.

U podstaw podjętego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. przeprowadził w dniu [...] sierpnia 2011 r. kontrolę na działce nr [...] przy ul. [...] w B. , w trakcie której ustalił, że posadowiony jest na niej murowany budynek gospodarczy jednokondygnacyjny użytkowany jako mieszkalny. Ustalono też, że budynek zlokalizowany jest przy granicy z działkami [...], [...] i [...]. Wymiary budynku 8,60 x 9,80 m z uskokiem szer. 1,20 m na długości 4,50 m. Pokrycie budynku zostało wykonane częściowo z blachodachówki i częściowo z eternitu. Budynek posiada zamontowane rynny i rury spustowe odprowadzające wody opadowe z dachu na działkę inwestora. Stwierdzono ponadto, że obrys budynku jest niezgodny z obrysem budynku zainwentaryzowanym na mapie z dnia 30 stycznia 1996 r. (nr [...]) Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w B. Sporządzono protokół wraz ze szkicem sytuacyjnym i dokumentacją fotograficzną. Obecny w trakcie kontroli właściciel w/w nieruchomości nie przedstawił żadnej dokumentacji potwierdzającej o legalności powstania budynku i oświadczył, że nieruchomość wraz z budynkami przekazali mu rodzice w 1993 r., a wszelka dokumentacja techniczna spłonęła w pożarze budynku mieszkalnego rodziców we wsi L. Oświadczył również, że budynek w latach 1980-1983 wybudowali rodzice w oparciu o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wraz z budynkiem "letniej kuchni" i pomieszczeniem gospodarczym. W części budynku "letniej kuchni" zamieszkał około roku 1983. W 1995 r. dokonał rozbudowy istniejącego ganku do wymiarów 3,45x5,30 m (dot. części budynku od strony ulicy [...]), a faktu tego nie zgłosił we właściwym organie ani nie występował o pozwolenie na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00