Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 marca 2015 r., sygn. II SA/Wr 853/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie Sędzia NSA Halina Kremis (sprawozdawca) Sędzia WSA Władysław Kulon Protokolant starszy sekretarz sądowy Małgorzata Boaro po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 marca 2015 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalno-usługowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. decyzją z dnia [...] r. nr [...] po rozpatrzeniu wniosków A.K. A.D., Z.S., J.T., M.T. oraz M.T. o ponowne rozpatrzenie sprawy - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art 127 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego - utrzymało w mocy decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. nr [...], odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Wójta Gminy Ż. z dnia [...] r. nr [...] (znak: [...]), ustalającej na rzecz T.D. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalno-usługowego, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, przewidzianej do realizacji na działce gruntu nr 8/6, obręb G..
W uzasadnieniu decyzji podano, że we wnioskach o ponowne rozpatrzenie sprawy stwierdzono, że kwestionowana decyzja o warunkach zabudowy została wydana z rażącym naruszeniem prawa, z tej przyczyny, że wbrew wymogom ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, organ nie dokonał prawidłowej analizy warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy w sposób określony w rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 ustawy. W konsekwencji zarzucono, że w wyniku takiej błędnej analizy, organ ustalił warunki zabudowy zezwalając na zlokalizowanie na działce nr 8/6 inwestycji, która w żaden sposób nie spełnia wymagań dotyczących kontynuacji parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu, ani nie kontynuuje funkcji realizowanych na innych działkach w analizowanym obszarze.