Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 marca 2015 r., sygn. III SA/Wr 757/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński Sędziowie Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca) Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk Protokolant Aneta Szmyt po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 13 marca 2015 r. sprawy ze skargi W. B. na postanowienie Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. powołując się na art. 59 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 267) po rozpatrzeniu wniosku W. B. o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) we W., nr [...] z dnia [...] lutego 2014 r. w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na 2013 r., postanowieniem nr [...] z dnia [...] sierpnia 2014 r., odmówił przywrócenia terminu.

W uzasadnieniu postanowienia stwierdzono, że decyzję z dnia [...] lutego 2014 r. organ I instancji wysłał na adres strony podany we wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych: ul. [...],[...] W., listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, z którego wynika, że decyzji wysłanej dnia [...] lutego 2014 r. nie doręczono stronie w myśl art. 42 k.p.a., z powodu jej nieobecności pod adresem, na który była wysłana decyzja. Nie doszło także do doręczenia zastępczego według art. 43 k.p.a. dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu. Z uwagi na to pismo odesłano w dniu [...] marca 2014 r. do Biura Powiatowego ARiMR we W. z adnotacją o braku jego podjęcia po dwukrotnym awizowaniu przez pocztę. Przesyłkę awizowała poczta po raz pierwszy dnia [...] lutego 2014 r. i powtórnie [...] marca 2014 r. Do dnia [...] marca 2014 r. adresat nie podjął pisma. Organ I instancji przyjął zatem, że nastąpiła tzw. fikcja prawna doręczenia, czyli pismo doręczono w rozumieniu art. 44 k.p.a. Organ wskazał, że zgodnie z tym przepisem, w razie niemożności dostarczenia pisma w sposób wskazany w art. 42 i 43 k.p.a., poczta przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placówce. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma z informacją o możliwości jego odbioru w terminie 7 dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, bądź w miejscu widocznym przy wejściu na posesję adresata. W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie 7 dni pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty pierwszego zawiadomienia, a po upływie ostatniego dnia doręczenie uważa się za dokonane. Oznacza to, że termin do dokonania czynności prawnej, np. termin do wniesienia odwołania od decyzji, biegnie od dnia uznania pisma za doręczone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00